III edycja Festiwalu Artystycznego "Urodziny Billy'ego Wildera" z trzema gośćmi specjalnymi
Treść
Od 4 do 6 lipca Sucha Beskidzka była polską stolicą kina, i to przez duże „K”. W nawiązaniu do miejsca urodzenia słynnego hollywoodzkiego scenarzysty i reżysera, sześciokrotnego zdobywcy Oscara - Billy'ego Wildera zorganizowana została trzecia edycja Festiwalu Artystycznego „Urodziny Billy'ego Wildera”. W ramach wydarzenia odbywały się pokazy filmowe, spektakl teatralny, koncerty i konkurs muzyki filmowej oraz spotkania z trzema gośćmi specjalnymi, którzy swoją obecnością uświetnili festiwal i dodali mu prestiżu.
Festiwal zainaugurowano w piątkowe późne popołudnie w sali widowiskowej CKiF, spotkaniem autorskim z Krzysztofem Gieratem, będącym od 25 lat dyrektorem Krakowskiego Festiwalu Filmowego, bardzo mocno związanym z naszym miastem. Gość specjalny Festiwalu, w rozmowie z Tadeuszem Markiem - redaktorem Radia Kraków, opowiedział o swojej najnowszej książce „Skazany na kino. Krzysztof Gierat w rozmowie z Ewą Ziemblą”. Podczas niej nie mogło zabraknąć wspomnień z dzieciństwa, które Krzysztof Gierat spędził w Suchej Beskidzkiej, oraz licznych ciekawostek i anegdot związanych z Krakowskim Festiwalem Filmowym i jego kulisami.
Drugim akcentem pierwszego dnia Festiwalu była projekcja filmu „Matka Królów” w reżyserii Janusza Zaorskiego, drugiego gościa specjalnego „Urodzin Billy'ego Wildera”. Po seansie reżyser, rozmawiając z Tadeuszem Markiem, długo i wnikliwie opowiadał o trudnych realiach Stanu Wojennego, w jakich realizowany był film, nakręcony na podstawie powieści Kazimierza Brandysa z 1957 roku. Podzielił się również swoimi refleksjami na temat świata kina i roli, jaką widzi w nim dla siebie.
Nieodłącznym elementem filmu jest muzyka, której podczas suskiego festiwalu nie zabrakło. Od jego pierwszej edycji w wydarzenie wpisuje się Ogólnopolski Konkurs Muzyki Filmowej Orkiestr Dętych. W sobotnie przedpołudnie trzynaście orkiestr zakwalifikowanych do tegorocznego konkursu, nad którym patronat objął Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt, za Miejską Orkiestrą Dętą Suchej Beskidzkiej, przemaszerowało w barwnej paradzie (dodatkowego kolorytu dodały mażoretki Alena i Arva) sprzed Centrum Kultury i Filmu na dziedziniec zamku suskiego. Widok ponad 630 muzyków maszerujących wzdłuż głównych arterii miasta oczarował mieszkańców i gości. Jeszcze większe wrażenie wzbudziło wspólne wykonanie przez nich na płycie rynku i zamkowym dziedzińcu fanfary 20th Century Fox. Po południu na zamkowej estradzie można było podziwiać występy konkursowe, które oceniało jury w składzie: Mariusz Dziubek - przewodniczący jury, Justyna Chmielek-Korbut, Jakub Urbańczyk oraz Sławomir Pacholski. Równolegle w parku zamkowym odbywały się projekcje filmowe. W kinie plenerowym z myślą o dzieciach wyświetlono „Zakochanego wilczka", a po nim dwa filmy Janusza Zaorskiego – „Szczęśliwego Nowego Jorku” oraz „Partitę na instrument drewniany”, do którego zdjęcia zrealizowano równo 50 lat temu w poliżu Suchej Beskidzkiej, między innymi w tartaku w Lachowicach. Reżyser, goszcząc w naszym mieście, odwiedził działający do dziś tartak, odkrywając, że ten nie znajduje się, jak dotychczas sądził, w Stryszawie, lecz właśnie w Lachowicach. Swoim wzruszeniem podzielił się w trakcie krótkiej prelekcji, którą wygłosił wraz z Krzysztofem Gieratem przed projekcją obrazu. Podczas filmowego maratonu nie mogło zabraknąć filmów Billy'ego Wildera. Publiczność obejrzała „Cesarski walc” i „Sabinę”.
Gdy jury udało się na narady, przed publicznością z energetycznym koncertem wystąpił zespół Dirty Horns, łączący energię brass bandu z nowoczesnym brzmieniem elektronicznym i jazzowym. Muzycy wyróżniają się kolorowymi strojami i dynamiczną choreografią. Dirty Horns byli półfinalistami dwunastej edycji programu „Must Be The Music”. Występem w Suchej Beskidzkiej udowodnili, że nieprzypadkowo zdobyli uznanie jury oraz widzów muzycznego show.
Przed ceremonią uroczystego ogłoszenia wyników III Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Filmowej Orkiestr Dętych nastąpił bardzo podniosły moment. Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt wręczył Panu Krzysztofowi Gieratowi akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sucha Beskidzka, który na wniosek burmistrza został przyznany przez Radę Miasta Sucha Beskidzka 30 czerwca. W ten sposób samorząd miasta wyraził uznanie dla wyjątkowych zasług Krzysztofa Gierata w dziedzinie kultury i filmu, a także trwałego związku z Suchą Beskidzką.
Zdobywcą Grand Prix III Konkursu Muzyki Filmowej Orkiestr Dętych została Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Silenzio” z Woli. Pierwsze miejsce przyznało jury Orkiestrze OSP Miedźno, drugie Parafialnej Kamiliańskiej Orkiestrze Dętej, trzecie Orkiestrze OSP Bielsko-Biała Lipnik, a wyróżnienie Młodzieżowej Orkiestrze Dętej Kłomnice. Nagrodę dla najlepszego dyrygenta otrzymał Piotr Gawor (Orkiestra Dęta „Podstolice”), a nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór muzyki polskiej Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Silenzio” z Woli, która zaprezentowała się w "Marszu romantycznym" Edwarda Maja.
Muzycznym finałem był koncert muzyki filmowej "W muzycznym świecie bajek i animacji" w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej Suchej Beskidzkiej pod batutą Sławomira Pacholskiego, której towarzyszyli soliści – polski wokalista, aktor dubbingowy, finalista czwartej edycji programu „X Factor” – Kuba Jurzyk oraz Zuzanna Ocieczek, laureatka I miejsca w kategorii wokalnej 7. Junior Jazz Festivalu w Wadowicach, tegoroczna stypendystka Summer Performance Programme w Berklee College of Music w Walencji – jednej z najlepszych uczelni muzycznych na świecie, na co dzień wokalistka związana ze Stowarzyszeniem MeloArte. Soliści wraz z orkiestrą wykonali najbardziej znane utwory z takich filmów jak „Zwierzogród”, „Toy Stroy”, „Piękna i bestia” „Mustang z Dzikiej Doliny”, „Alladyn”. „Kraina lodu”, „Król lew”, „Tarzan”, „Vaiana”, czy „Gumisie”, wieńcząc koncert utworem „Upiór w operze”.
Zaprezentowanie pierwszego dnia suskiego festiwalu filmu „Matka Królów” nie było przypadkowe. Podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1987 roku otrzymał on Grand Prix Złote Lwy oraz inne nagrody, w tym dla Magdy Teresy Wójcik za pierwszoplanową rolę kobiecą i dla Joanny Szczepkowskiej za drugoplanową rolę kobiecą. Obchodząca w tym roku jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Joanna Szczepkowska była w niedzielę trzecim gościem specjalnym Festiwalu „Urodziny Billy’ego Wildera”. Wystąpiła wraz z Dorotą Landowską w CKIF w napisanym i wyreżyserowanym przez siebie spektaklu „Separatka”. Sztuka, której akcja rozgrywa się na szpitalnym łóżku, stanowi niezwykle trafną obserwację relacji międzyludzkich oraz aktualnych podziałów w naszym społeczeństwie. Po spektaklu Joanna Szczepkowska z nieskrywaną radością wzięła udział w spotkaniu autorskim poprowadzonym przez Agnieszkę Siwiec z portalu powiatsuski.24.pl. Licznie zebrana publiczność aktywnie włączyła się w rozmowę, w której nie brakowało pytań o samą sztukę, ale także wątków sentymentalnych. Bo i nie mogło ich zabraknąć, gdyż Joanna Szczepkowska jest córką pochodzącego z Suchej Beskidzkiej, wybitnego aktora i pedagoga Andrzeja Szczepkowskiego.
Nad III Festiwalem Artystycznym „Urodziny Billy’ego Wildera” patronat honorowy objął Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka. Organizowany w ramach festiwalu III Ogólnopolski Konkurs Muzyki Filmowej Orkiestr Dętych podobnie jak wszystkie poprzednie edycje został zrealizowany pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Stanisława Lichosyta, z którego inicjatywy ponad 20 lat temu została powołana Miejska Orkiestra Dęta w Suchej Beskidzkiej.
Pomysłodawcą festiwalu artystycznego Urodziny Billy’ego Wildera jest dyrektor Grzegorz Wysmołek, a głównym organizatorem Festiwalu Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej, które na realizację tegorocznego wydarzenia pozyskało dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Pomysłodawcą i organizatorem realizowanego w ramach festiwalu na dziedzińcu zamkowym Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Filmowej Orkiestr Dętych jest Sławomir Pacholski, kapelmistrz suskiej orkiestry dętej oraz wiceprezes Stowarzyszenia Pacholski Polish Brass Band, które na realizację III konkursu pozyskało środki z programu „Mecenat Małopolski 2025”.
Ponadto III Festiwal Artystyczny „Urodziny Billy’ego Wildera” wsparła Pomorska Fundacja Filmowa w ramach projektu złożonego przez Centrum Kultury i Filmu pt. „50 na 50 - korelacje", do programu „50 na 50” realizowanego przez Pomorską Fundację Filmową w Gdyni – producenta Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych - z okazji obchodów jubileuszu 50. Edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Partnerem III edycji Festiwalu Artystycznego „Urodziny Billy’ego Wildera” jest Województwo Małopolskie.
Wśród gości Festiwalu była delegacja z partnerskiego Fromborka z Burmistrzem Miasta i Gminy Frombork Damianem Krasińskim na czele. W jej składzie była również Członkini Zarządu Powiatu Braniewskiego Krystyna Lewańska, która przed 20 laty będąc wówczas Burmistrzem Fromborka nawiązała relacje z naszym miastem.
Połączenie filmu i muzyki w wydaniu orkiestr dętych stało się już wizytówką suskiego festiwalu, który swoim programem rokrocznie łączy i promuje dwa piękne obiekty kulturalne na mapie Suchej Beskidzkiej – Centrum Kultury i Filmu im. Billy’ego Wildera oraz zespół zamkowo – parkowy.
Wojciech Ciomborowski