Przejdź do stopki

Koncert kolęd staropolskich w zamku suskim

Treść

Początek roku to okres kolędowania. W ciągu kilku tygodni mieszkańcy Suchej Beskidzkiej mieli okazję wysłuchać koncertów w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej, Miejskiego Chóru „Jasień” oraz zespołów regionalnych. W piątek, 26 stycznia, ten wyjątkowy czas został zwieńczony koncertem kolęd staropolskich, z którym w Sali Rycerskiej zamku suskiego wystąpił Zespół Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione.

Będące ważnym elementem polskiej spuścizny kulturowej, kolędy znamy i śpiewamy od dziecka. Ich bogactwa mogą nam pozazdrościć liczne kraje europejskie. Obecnie podczas nabożeństw i koncertów wykonujemy te współczesne. Jednak najstarsze zostały skomponowane już w XIV wieku, a ich bujny rozwój rozpoczął się w XVI wieku. Tylko w Kancjonale Staniąckim znajduje się 90 pieśni bożonarodzeniowych, a w całym kraju w okresie Odrodzenia napisano ich kilkaset. Powstało wówczas wiele domów wydawniczych, które gromadziły i utrwalały te kompozycje dla kolejnych pokoleń.

Koncert w Sali Rycerskiej rozpoczął się kolędą „Szczodry wieczór”, która zachowała się we wspomnianym Kancjonale Staniąckim z 1586 roku. Następnie zespół zabrał słuchaczy w dalszą muzyczną podróż, wykonując takie utwory jak „Zdrów bądź królu anielski”, „Bądź wiesioła, Panno czysta”, „Pan Bóg wszechmogący, królujący z wieka”, „Jam jest dudka Jezusa małego” i wiele innych. Występy muzyków wzbogaciły solowe partie wokalne kierownik zespołu Agnieszki Bernackiej, a także Leny Bernackiej, Artura Warty oraz Anny Surmiak, laureatki XV Festiwalu Pieśni Patriotycznej „To Polska - Moja Ojczyzna”. Na zakończenie zespół zaprosił publiczność do wspólnego zaśpiewania znanych przez wszystkich kolęd „Cicha noc”, „Przybieżeli do Betlejem”.

Serdecznie dziękujemy Zespołowi Muzyki Dawnej im. Gaspara Gastiglione za wyjątkowy koncert, który pozwolił nie tylko na nowo poczuć atmosferę Bożego Narodzenia, ale i odkryć muzyczne dziedzictwo.

Wojciech Ciomborowski