Przejdź do stopki

„Mikołaj Kopernik. Klucz do Wszechświata”. Nowa wystawa czasowa w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej

Treść

Poeta Jan Nepomucen Kamiński napisał o nim, że „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię”. Rzecz jasna mowa o Mikołaju Koperniku, którego rokiem uchwałą Senatu RP był rok 2023. Na jego zwieńczenie, 28 grudnia w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej otwarto nową wystawę czasową „Mikołaj Kopernik. Klucz do Wszechświata”, zorganizowaną przy współpracy z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku i Europejskim Instytutem Rozwoju Regionalnego w Suchej Beskidzkiej, a nad którą patronat honorowy objął Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt.

Rok 2023 nieprzypadkowo został ustanowiony Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę tę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika, który przez wiele lat swojego życia związany był z Fromborkiem. I to właśnie z tej okazji działające w tym mieście Muzeum Mikołaja Kopernika przygotowało wystawę, która prezentowana była w wielu polskich miastach, a na zwieńczenie obchodów roku wybitnego polskiego astronoma zawitała do Suchej Beskidzkiej w ramach współpracy obu miast (od 18 lat wiąże je umowa partnerska), jak i instytucji kultury.

Prezentowana w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej ekspozycja składa się z trzech elementów. Pierwszym jest wystawy posterowa przedstawiająca życie Mikołaja Kopernika oraz jego dorobek i aktywność na wielu płaszczyznach, a drugim, niezwykle interesującym pod względem estetycznym, ale i interpretacyjnym są obrazy Dominiki Wolińskej. Dla absolwentki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego ze specjalizacją grafika artystyczna inspiracją były dzieła i odkrycia Mikołaja Kopernika, ale także współczesne już wyobrażenie Wszechświata. W dziełach autorki  można dostrzec symbolikę, światło i ekspresję. Obrazy  nie zostały opisane, aby każdy oglądający mógł interpretować według swojej wyobraźni ten temat. Dopełnieniem jest trzeci element, który stanowią dwa dzieła twórców ludowych znajdujące się w zbiorach Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej. Są one unikatowe w skali kraju, gdyż Mikołaj Kopernik rzadko był tematem podejmowanym przez artystów ludowych. Na wystawie można zobaczyć płaskorzeźbę w drewnie, której autorem jest Adam Kuś z Białki oraz pracę nieznanego autora przedstawiającą postać wybitnego astronoma siedzącego za stołem i trzymającego glob ziemski oraz 10-złotową monetę. Rzeźba niewątpliwie nawiązuje swoim kształtem do pomnika sprzed Pałacu Staszica w Warszawie. Natomiast unikatem samym w sobie i tym samym najważniejszym eksponatem na wystawie jest faksymile jednego z najważniejszych dzieł Mikołaja Kopernika - „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”).

Wernisaż wystawy rozpoczął wykład wprowadzający „Mikołaj Kopernik (czy?) nieznany”, wygłoszony przez Dyrektora Muzeum Mikołaj Kopernika Mirosława Jonakowskiego. Zaproszony gość w ciekawy sposób zwrócił uwagę na fakty, że zarówno data urodzin, jak i śmierci Mikołaja Kopernika nie do końca zostały potwierdzone, a i nie można mieć stuprocentowej pewności, że astronom wyglądał tak, jak jest przedstawiany na obrazach. Wspomniał również, że niektóre kręgi podważają, aby to Mikołaj Kopernik był współautorem zasady mówiącej o tym, że lepszy (mocniejszy) pieniądze jest wypierany z rynku przez gorszy (słabszy).  

Otwarcie wystawy uświetnił występ Zespołu Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione, który wprowadził przybyłych gości w atmosferę średniowiecza – okresu, w którym żył Mikołaj Kopernik. Przed zebranymi wystąpiła także kapela regionalna Susko Muzyko, przypominając dawne kolędy i pastorałki.

Wystawa „Mikołaj Kopernik. Klucz do Wszechświata” potrwa do 29 lutego 2024 r.

Zapraszamy!

/Wojciech Ciomborowski/