Przejdź do stopki

Badania próbek popiołu pobranych podczas kontroli

Treść

Straż Miejska w Suchej Beskidzkiej regularnie w każdym sezonie grzewczym przeprowadza kontrole palenisk. Zdarza się, że już podczas kontroli stwierdzone zostaje ponad wszelką wątpliwość spalanie odpadów i wówczas bez taryfy ulgowej nakładane są kary. W przypadku, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie spalania odpadów, a właściciel kotłowni temu zaprzecza, strażnicy miejscy pobierają próbki popiołu, które przesyłane są do analizy pod kątem spalania odpadów.

Próbki przesyłane są do Zakładu Chemii Analitycznej Politechniki Krakowskiej (z którą gmina Sucha Beskidzka już od 2011 roku zawiera umowy) i tam analizowane pod kątem obecności substancji wskazujących na spalanie odpadów.

Co roku przekazywanych jest do badania kilkadziesiąt pobranych próbek popiołów, z czego ok. 1/3 daje wynik pozytywny. Jeżeli badania potwierdzą łamanie zakazu palenia śmieciami, uzyskane wyniki stanowią niepodważalny dowód do zastosowania najwyższego mandatu, a w wyjątkowych sytuacjach skierowanie wniosku o ukaranie do Sądu. Straż Miejska reaguje także na każde informacje przekazywane przez mieszkańców miasta, którzy zaobserwowali niepokojące sygnały, świadczące o przypadkach spalania śmieci. Przykładowo w 2016 r. przeprowadzono 102 kontrole z czego w 22 przypadkach wykryto łamanie przepisów poprzez spalanie niedozwolonych substancji (plastiki, stare meble i inne odpady). Nałożono mandaty na łączną kwotę 7 100 zł. Natomiast w 2017 r. przeprowadzonych zostało 179 kontroli, w 26 przypadkach mieszkańców ukarano mandatami na łączną kwotę 8 900 zł oraz skierowano 1 wniosek do Sądu.
Na marginesie należy dodać, że koszty jednego badania próbki popiołu są blisko dwukrotnie wyższe niż maksymalny mandat, do którego uprawniona jest Straż Miejska, mimo to gmina Sucha Beskidzka nie ograniczy tego typu działań, ponieważ mają ogromne znaczenie profilaktyczne i edukacyjne. Przyczyniły się do zdecydowanego ograniczenia procederu spalania śmieci na terenie Suchej Beskidzkiej. 

Straż Miejska przeprowadza kontrole również pod kątem rodzaju stosowanego paliwa. W bieżącym sezonie grzewczym, w kilku przypadkach stwierdzono posiadanie odpadów węglowych, które w wyniku przeprowadzonej kontroli, zostały dobrowolnie wywiezione. Kontrole w tym zakresie będą kontynuowane.