Wiadomości

Wtorek, 3 grudnia 2013

Adam Kawończyk, Jadwiga Gałosz oraz Stanisław Kubasiak uhonorowani Kameną – Nagrodą Burmistrza Miasta za działalność artystyczną

Nagroda Kamena została ustanowiona w 2011 roku Uchwałą Rady Miejskiej w Suchej Beskidzkiej i jest przyznawana osobom, zespołom, instytucjom i stowarzyszeniom, których działalność przyczynia się znacząco do rozwoju twórczości artystycznej i upowszechniania kultury w Suchej Beskidzkiej. Kamena to przedstawienie młodej kobiety, trzymającej w rękach flet. Jej postać wieńczy czaszę dzwonka. Projekt i wykonanie statuetki jest dziełem artysty rzeźbiarza Wiesława Kwaka – dyrektora MOK-Zamek. Pierwszą laureatką Kameny była Agnieszka Bernacka – kierownik Zespołu Muzyki Dawnej im. Gaspare Castiglione, która w 2012 roku otrzymała tę nagrodę w kategorii "animator kultury".

W tym roku Burmistrz Miasta przyznał tę prestiżowa nagrodę w trzech kategoriach: twórcy kultury, animatora kultury oraz jubileuszu twórczości artystycznej. 

W kategorii „twórca kultury” nagrodzony został Adam Kawończyk – trębacz jazzowy, kompozytor i aranżer.

Adam Kawończyk ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Krakowie w klasie trąbki. Zadebiutował w kwintecie Zbigniewa Czarneckiego na Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą w 1975 r., gdzie zdobył nagrodę indywidualną. W latach 1979-84 grał w zespole Extra Ball. Podczas swojej ponad trzydziestopięcioletniej obecności na scenie współpracował z wieloma muzykami i zespołami jazzowymi: Made in Poland Jana Ptaszyna Wróblewskiego, z zespołem Sami Swoi, Januszem Muniakiem, Krzysztofem Ścierańskim, Markiem Bałatem, Janem Kantym Pawluśkiewiczem.

Za przyczyną wysokich kompetencji jest poszukiwanym muzykiem studyjnym. Nagrywał muzykę filmową Zbigniewa Preisnera. Autorska płyta „Sprzedawca marzeń” została wysoko oceniona przez krytykę jazzową. Występował na wielu europejskich festiwalach jazzowych. Jest liderem własnych formacji, a także cenionym kompozytorem. Aktualnie jego zespół – Adam Kawończyk Quartet – prezentuje główny nurt nowoczesnego jazzu, proponuje jazzowe standardy oraz własne kompozycje w mistrzowskim wykonaniu. Wśród najważniejszych nagród zdobytych przez muzyka znajdują się: Nagroda indywidualna na Festiwalu Jazz nad Odrą – Wrocław 1975 r., Honorowa Nagroda Publiczności dla najlepszego muzyka konkursu na Festiwalu Jazz nad Odrą – Wrocław 1985 r., Złota trąbka VI Krakowskiego Festiwalu Trębaczy Jazzowych – Kraków 1992 r., czy też wyróżnienie za działalność na rzecz rozwoju i promocji Miasta Sucha Beskidzka – 2005 r.

W kategorii „jubileusz twórczości artystycznej” uhonorowana została malarka Jadwiga Gałosz.

Jadwiga Gałosz malarstwem zajmuje się od 1973 roku. Uprawia malarstwo sztalugowe w technikach akwareli oraz oleju na płótnie. Podczas plenerów artystycznych nabywała doświadczenia i zamiłowania do sztuki malowania. W latach młodości fascynowała się twórczością Kossaków, Chełmońskiego, Szyszkina oraz miejscowego artysty Władysława Fronta. W pierwszych latach twórczości robiła różne kopie, co pomogło jej wydobyć z siebie własny styl i własne myślenie o malarstwie. Malowała bardzo dużo, a ówczesne jej obrazy posiadają najczęściej prostą malarską kompozycję z akcentującą linią horyzontu. Głównym środkiem wyrazu stała się wyrazista, często kontrastowa kolorystyka oraz podkreślanie wartości fakturalnych płótna. Malarka przedstawia naturę w pełnej kolorystycznej prawdzie, czerpie tematy wprost z widoków beskidzkich, ukazuje je z uczuciem, emocją i upiększeniem, stosując czasami grubą fakturę. Uprawia malarstwo realistyczne, a swoją twórczość traktuje jako potrzebę, która daje jej spełnienie i ogromną satysfakcję. Tematyka dzieł Jadwigi Gałosz oscyluje wokół przedstawienia motywów natury Beskidów. Utrwala zabytki architektury sakralnej i ludowej. Wiele z jej prac to przedstawienie kapliczek, figur i krzyży przydrożnych z terenu Suchej Beskidzkiej oraz zabytków sztuki – zespołu zamkowo-parkowego, kościołów, karczmy Rzym i zabudowy miejska. W szczególności umiłowała sobie sceny rodzajowe z życia wsi, przedstawiające pracę w polu. Dużo kopiuje i do jej ulubionych motywów należy Matka Boska Cygańska, Czarna Madonna, ikony bizantyjskie i przedstawienia świętych. Szczególnym tematem obrazów są liczne martwe natury i kompozycje kwiatowe. W jej artystycznym dorobku znajdują się też portrety bliskich.

Wystawy indywidualne malarki organizowane były przez Miejski Ośrodek Kultury – Zamek w Suchej Beskidzkiej w latach: 1989, 1991, 2006, 2012. Malarka brała udział we wszystkich ośmiu wystawach środowiskowych. Od 1984 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych z siedzibą w Lublinie.

Z najważniejszych nagród zdobytych przez artystkę można wymienić: I nagrodę na plenerze artystycznym im. Władysława Fronta w 1984 roku, wyróżnienie na wystawie Rzemiosł Artystycznych w ramach XXIII Tygodnia Kultury Beskidzkiej – Szczyrk 1985 r., nagrodę specjalną Zarządu Miasta Sucha Beskidzka za całokształt twórczości w 2000 roku.

Nagrodę Kamena w kategorii „animator kultury” otrzymał Stanisław Kubasiak – pedagog, regionalista, muzyk, twórca ludowy (rzeźbiarz) oraz autor gawęd.

Stanisław Kubasiak - ukończył Technikum Budownictwa Regionalnego w Zakopanem. Absolwent Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1988 – 1993 członek Studenckiego Zespołu Góralskiego „Skalni”. Od 1990 r. współzałożyciel i członek kapeli góralskiej w Suchej Beskidzkiej „Spod Magurki”. W latach 1997-98 grał w kapeli „Polana Makowska”. Grał też przez ok. 10 lat w pierwszym składzie założycielskim kapeli zespołu góralskiego „Juzyna”. W 2005 roku współzałożyciel „Zespołu Ziemia Suska”. Od 2006 roku w MOK-Zamek w Suchej Beskidzkiej jest instruktorem uczącym gry na skrzypcach i basach. Jest propagatorem muzyki dudziarskiej spod Babiej Góry i miłośnikiem kultury babiogórców.

W 2006 roku założył kapelę Mała Ziemia Suska, którą prowadzi od początku istnienia. Kapela prezentuje głównie folklor Górali Babiogórskich. Członkowie kapeli grają na instrumentach tradycyjnych – skrzypcach basach, dudach, heligonkach, okarynach i piszczałkach. Zespół kultywuje obrzędy oraz tradycje miejscowe. Kapela gra również muzykę Górali Polskich – stara się poznawać i grać nuty podhalańskie, żywieckie, Beskidu Śląskiego, orawskie, spiskie, a także słowackie i węgierskie. W ostatnim czasie gra również muzykę religijną i celtycką. Prezentuje nasz rodzimy folklor na terenie całego kraju. Jest wysoko oceniana przez znawców folkloru. Obecnie w składzie Kapeli Mała Ziemia Suska starszej i młodszej uczy się gry siedemnaście osób, w tym m.in. dwóch dudziarzy, kilka osób na basach, kilka na okarynie, dwie na heligonce, pozostałe na skrzypcach. Kapela daje ok. 100 występów rocznie, na terenie Polski oraz poza jej granicami (Słowacja, Czechy, Węgry).

Kapela Mała Ziemia Suska zagrała w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, wielokrotnie brała udział w nagraniach radiowych i telewizyjnych, m.in. w nagraniu programu „Kolędowanie z Brathankami”. Zespół wydał również swoje płyty, m.in.: Pastuszkowie bracia mili, Z Babiej Góry w pola, Przyśli my tu po Kolendzie…., Kanys to idziecie.

Nie sposób wymienić wszystkich nagród zdobytych przez Kapelę, z najważniejszych należy wspomnieć o wysokich lokatach na XXIX Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych – Druzbacka w Podegrodziu, XVIII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych – Złoty Kłosik w Zebrzydowicach, ponadto o nagrodach i wyróżnieniach na wielu konkursach i festiwalach, m.in.: XXX Konkurs muzyk i solistów – Druzbacka 2012, Konkurs Podbabiogórskie Posiady – Zawoja 2012, Sabałowe Bajania Bukowina Tatrzańska 2012, Konkurs Gry na Unikatowych Instrumentach – Bruśnik 2012, Międzynarodowy Festiwal Ziem Górskich - Zakopane 2012, Tydzień Kultury Beskidzkiej - Żywiec 2012, Międzynarodowy Konkurs Kolęd i Pastorałek „Pastorałka Żywiecka” – 2013.

W 2010 roku Stanisław Kubasiak otrzymał wyróżnienie jako instruktor prowadzący kapelę na Ogólnopolskim Konkursie Dziecko w Baranowie Sandomierskim oraz dwukrotnie w 2011 r. i 2012 r. w Brzuśniku – na Konkursie Gry na Unikatowych Instrumentach otrzymał wyróżnienie dla instruktora prowadzącego kapele dziecięce i młodzieżowe.

 

Na zakończenie Gali Pąsowej Róży laureaci tegorocznych Kamen dali krótki koncert zgromadzonym na Sali Rycerskiej gościom. Pierwszy wystąpił Adam Kawończyk, który wprowadził słuchaczy w świat jazzu, a następnie Kapela Mała Ziemia Suska pod kierownictwem Stanisława Kubasiaka zaprezentowała kilka utworów spod Babiej Góry.