Wiadomości

Piątek, 17 czerwca 2022

Radni i burmistrz rozpoczęli kolejny cykl spotkań z mieszkańcami

Poniedziałkowe spotkanie zorganizowane zostało głównie z myślą o mieszkańcach okręgów wyborczych nr 9 – 13. Z tego względu wzięli w nim udział reprezentujący je radni: Tadeusz Kosman (okręg wyborczy nr 9), Mateusz Szklarczyk (okręg wyborczy nr 10), Maria Kuś (okręg wyborczy na 11), Małgorzata Kulka (okręg wyborczy nr 12) i Bogusław Ćwiękała (okręg wyborczy nr 13). Przybyłych mieszkańców powitał Przewodniczący Rady Miasta Krystian Krzeszowiak podkreślając, że spotkania ze społecznością miasta odbywały się już wcześniej, a zostały zawieszone wskutek pandemii koronawirusa. Wyraził zadowolenie, że teraz na nowo możliwa jest taka forma kontaktu z mieszkańcami, gdyż pozwala lepiej przybliżyć sprawy, którymi aktualnie zajmuje się samorząd, ale również wysłuchać mieszkańców i poznać problemy z jakimi się borykają. To okazja do konstruktywnej rozmowy na wszystkie tematy dotyczące życia miasta. W podobnym tonie wypowiedział się również Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych radny Tadeusz Kosman.

W dalszej części spotkania burmistrz Stanisław Lichosyt szczegółowo omówił zatwierdzony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków projekt modernizacji miejskiego rynku wraz z jego otoczeniem. Obecnie wpisany do rejestru zabytków i tym samym znajdujący się pod szczególną pieczą właśnie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków główny plac miasta nie prezentuje się okazale. Jego rewitalizacja ma zmienić ten stan rzeczy i za kilkanaście miesięcy rynek ponownie stanie się miejscem zachęcającym mieszkańców do przebywania na nim, spotykania się ze znajomymi i odpoczywania w atrakcyjnie zaaranżowanej przestrzeni. Koncepcja modernizacji była kilkukrotnie konsultowana z mieszkańcami w latach 2018-19. Opracowany projekt, na który uzyskano już pozwolenie na budowę jest kompromisem pomiędzy oczekiwaniami mieszkańców, koncepcjami przygotowanymi przez miasto i wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wskutek licznych zmian personalnych stanowisku konserwatora do jakich doszło w ostatnich kilkunastu miesiącach proces uzgadniania projektu trwał aż dwa lata.

Po przebudowie rynek stanie się miejscem, gdzie możliwa będzie organizacja wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Nie zabraknie na nim zieleni, a wręcz będzie jej nieznacznie, ale jednak więcej niż obecnie, a przy tym zachowana zostanie okazała, pełna uroku wierzba płacząca. Jest to reprezentacyjny plac miasta, a tym samym nie ma możliwości stworzenia na nim parku, który przecież znajduje się zaledwie 150-200 metrów dalej. Trzeba też pamiętać, że suski rynek nie jest duży, a dodatkowo przed laty sporą jego część przekazano PSS Społem w Wadowicach, która prowadzi Karczmę Rzym. Zabytkowy obiekt, który jest rozpoznawalny w całym kraju, choć obecnie jego funkcjonowanie pozostawia wiele do życzenia, stanowi architektoniczną perełkę, a renowacja rynku pozwoli na jeszcze lepsze jego wyeksponowanie. Nawiązaniem do ponad 600-letniej historii miasta i Zamłynia będzie atrapa koła młyńskiego, która zostanie zamontowana nad Młynówką. 

Omawiając przedsięwzięcia realizowane przez samorząd, Burmistrz Miasta poinformował zebranych, że Sucha Beskidzka ponosi duże nakłady na działania związane z ochroną środowiska. W minionych latach była to intensywna rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej, a obecnie priorytetem jest troska o jakość powietrza. Miasto troszczy się także o modernizację infrastruktury drogowej. Tylko w tym roku gruntownie przebudowane zostaną cztery ulice, a w ramach sukcesywnej rozbudowy infrastruktury sportowej na terenie Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji powstaną pełnowymiarowe boisko piłkarskie z wysokiej klasy sztuczną nawierzchnią, boisko treningowe z nawierzchnią naturalną oraz dwa korty tenisowe.   

Już teraz serdecznie zapraszamy mieszkańców do licznego udziału w kolejnych spotkaniach z radnymi. Stanowią one bardzo dobrą sposobność do zapoznania się ze sprawami, którymi obecnie zajmuje się samorząd Miasta oraz podzielenia się swoimi opiniami i przemyśleniami. Najbliższe odbędzie się 29 czerwca 2022 r. (środa) o godz. 17.00 w Centrum Kultury i Filmu przy ul. Mickiewicza 27. Poza Burmistrzem Miasta i Przewodniczącym Rady Miasta wezmą w nim udział radni okręgów nr 5 – Piotr Wróbel, nr 6 – Piotr Kubieniec, nr 7 – Wanda Słowik i nr 8 – Danuta Kukla. Trzecie spotkanie odbędzie się 1 lipca (piątek) o godz. 17.15 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej Nr 2 przy ul. Zasypnickiej 1, a zapraszają na nie radni okręgów nr 1 – Adam Leśniak, nr 2 – Krystian Krzeszowiak, nr 3 – Maria Lenart, nr 4 – Krzysztof Skrzypek.

/Wojciech Ciomborowski/