Wiadomości

Sobota, 13 listopada 2021

Sucha Beskidzka uczciła 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Sto trzy lata temu Polska zrzuciła z siebie zaborcze jarzmo. W listopadzie 1918 roku, po stu dwudziestu trzech latach (1795-1918) nieobecności na mapach politycznych Europy, odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które przez ponad wiek przekazywało z pokolenia na pokolenie tradycję, kulturę narodową i utrzymywało w młodych ludziach przywiązanie do języka przodków, a tym samym tożsamość. Dwa wielkie zrywy niepodległościowe jakimi były Powstanie Styczniowe i Powstanie Listopadowe zakończyły się niepowodzeniem, a po ich brutalnym stłumieniu przez zaborców jego uczestników i ich najbliższych spotkały surowe represje. Dopiero 1918 rok przyniósł sprzyjające okoliczności dla sprawy polskiej. Zaborcy Polski stanęli wówczas naprzeciwko siebie, łamiąc swą dotychczasową solidarność w kwestii polskiej, otwierając Biało-Czerwonej drogę ku niepodległości.

Przed rokiem miejskie obchody Święta Niepodległości, z uwagi na obostrzenia sanitarne związane z pandemią koronawirusem, miały symboliczną formę. Tegoroczne na szczęście ponownie mogły mieć podniosły charakter, a we wspólnym świętowaniu tak ważnej rocznicy licznie uczestniczyli mieszkańcy miasta. Uroczystości rozpoczęły się przed południem na cmentarzu parafialnym od złożenia kwiatów na Kwaterze Wojskowej przez przedstawicieli samorządu Miasta Sucha Beskidzka z Burmistrzem Miasta Stanisławem Lichosytem na czele oraz delegację Powiatu Suskiego. Następnie uczestnicy wydarzenia udali się do kościoła pw. NNMP. Wyjątkową oprawę uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny zyskała dzięki obecności licznych  pocztów sztandarowych, reprezentowanych przez Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Zarząd Miejski w Suchej Beskidzkiej, Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego, Komendę Powiatową Policji w Suchej Beskidzkiej, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej, Ochotniczą Straż Pożarną Sucha Beskidzka Błądzonka, Ochotniczą Straż Pożarną Sucha Beskidzka Miasto, Zakład Komunalny w Suchej Beskidzkiej, Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze „Ziemi Babiogórskiej" Oddział w Suchej Beskidzkiej, Stowarzyszenie Pszczelarzy „Jodła” w Suchej Beskidzkiej Szkołę Podstawową nr 1, Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Suchej Beskidzkiej, Zespół Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej, Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej.

Po nabożeństwie przedstawiciele samorządu, instytucji i stowarzyszeń oraz licznie zebrani mieszkańcy miasta w asyście pocztów sztandarowych wzięli udział  w uroczystym przemarszu prowadzonym przez Miejską Orkiestrę Dętą na ulicę Józefa Piłsudskiego, aby złożyć wieńce i  kwiaty pod tablicą upamiętniającą postać Marszałka i oddać hołd tym, którzy walczyli o naszą niepodległość. Tego dnia Wartę Honorową w tym miejscu oraz na suskim cmentarzu przy pomniku poległych żołnierzy pełnili harcerze Związku Harcerstwa Polskiego  z Drugiego Szczepu Drużyn Harcerskich „Horyzont“ w Suchej Beskidzkiej oraz Jednostka Strzelecka 3031 Sucha Beskidzka. Na początku tej części uroczystości zebrani odśpiewali Hymn Państwowy, a po złożeniu kwiatów orkiestra wykonała „Rotę”, która w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wybrzmiewa w sposób szczególny.

W krótkim wystąpieniu okolicznościowym Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt przywołał wystąpienie premiera II RP Antoniego Ponikowskiego skierowano blisko 100 lat temu do młodzież akademickiej. „Gdyby dziesięć lat temu zapytano kogokolwiek z nas , jak sobie wyobraża życie w wolnej Polsce, nikt by pewnie nie przypuszczał, że tak wiele będzie w naszym życiu społecznym i prywatnym tarć, egoizmu, a nawet nienawiści. Wydaje się nieraz, że zapomnieliśmy zupełnie o potędze, jaką jest miłość dobra. W istocie zaś ona jedynie jest siłą twórczą. Wszystko co jest jej przeciwne, nie może dać dobrych rezultatów. Jeśli to zrozumiecie, Wasze walki ideowe będą ścieraniem się odmiennych poglądów, a nie jednego fanatyzmu z drugim. Pojmiecie wtedy różnicę między miłością, która jest dążeniem do dobra, a fanatyzmem, który jest wypaczeniem idei dobra i rodzi nienawiść” – przytoczył Burmistrz słowa premiera Ponikiewskiego, podkreślając, że po dziś są one nadal aktualne. - Można odnieść wrażenie, że historia niczego nas nie uczy, gdy widzimy zawłaszczanie Państwa przez nacjonalistów, hipokryzję, a na co dzień słyszymy kto ma prawo czuć się patriotą, a kto jest zdrajcą, bo np. rozmawia z Niemcem, czy Rosjaninem. Gdy staramy się izolować od innych, wciskając gdzie tylko się da słowo „narodowy”, licząc na to, że samo to słowo pomnoży nasze wartości, czyniąc nas lepszymi od innych – mówił Burmistrz, zauważając, że Święto Niepodległości utraciło wspólnotowy charakter. Podkreślił również, że należy mieć świadomość, że jesteśmy winni Ojczyźnie znacznie więcej niż sam udział w uroczystościach. - Patriotyzm to wszelkie działania mające na celu wzmacnianie siły Polski  - to w moim przekonaniu najkrótsza i trafna definicja tego słowa. Działajmy więc i udowodnijmy, że jesteśmy patriotami zakopując te głębokie podziały i rowy, które dziś dzielą nas Polaków, bo przecież podzielony naród nigdy nie będzie silny. Pozostawiam Państwa z tą refleksją , a zarazem prośbą na resztę dzisiejszego, świątecznego dnia i nie tylko – zakończył wystąpienie burmistrz Stanisław Lichosyt.

W podobne tony w swoim przemówieniu uderzył Starosta Suski Józef Bałos. - Polacy są wspaniałym narodem i bezwartościowym społeczeństwem – cytował Cypriana Kamila Norwida. Nie wprost, ale bardzo dobitnie wrócił do słów wypowiedzianych przez marszałka Józefa Piłsudskiego, że „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze”. W wystąpieniu podkreślił także duże zmiany jakie ostatnim dwudziestoleciu zaszły w Suchej Beskidzkiej. Zaznaczył, że rozwój miasta i jego przeobrażanie się są zasługą jego mieszkańców, ich ciężkiej pracy, a także działalności samorządu.

Zwieńczeniem obchodów Święta Niepodległości w Suchej Beskidzkiej był wieczorny koncert w sali widowiskowej Centrum Kultury i Filmu, w którym wystąpili laureaci XIII Festiwalu Pieśni Patriotycznej „To Polska - Moja Ojczyzna" pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka. Przygotowania do tegorocznej edycji Festiwalu rozpoczęły się od eliminacji, w których udział wzięli dzieci, młodzież i dorośli  zarówno z naszego miasta jak i z całego z powiatu suskiego. 3 listopada konkursowe jury wysłuchało łącznie ponad 250 osób przyznając nagrody i wyróżnienia. Przy ocenie, oprócz wrażeń estetycznych, brało pod uwagę tematykę prezentowanego utworu, dykcję, intonację, zgodność rytmiczną oraz zaangażowanie i ekspresję. Laureaci nagrody i statuetki otrzymali podczas koncertu finałowego z rąk Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka Stanisława Lichosyta i Starosty Suskiego Józefa Bałosa.

Dwugodzinny koncert laureatów był dowodem zarówno dobrej znajomości oraz świadomego doboru przez nich repertuaru. Licznie zebrana publiczność wysłuchała dobrze im znane utwory, ale nierzadko wykonane w nowych aranżacjach i interpretacjach. Wzorem lat ubiegłych pojawiły się nowe, autorskie kompozycje uczestników konkursu. Ekspresja występujących  i tematyka prezentowanych utworów sprawiła, że ładunek emocjonalny płynący ze sceny do słuchaczy był tak ogromny. Nie brakowało wzruszeń, a i niejedna osoba zasiadająca na widowni uroniła łzę, a wieńczący koncert występ suskich licealistów tworzących zespół „Zwolnieni” został nagrodzony długimi, gromkimi brawami.