Straż Dworska w Suchej istniała już od czasów hrabiów Branickich tj. od ok. 1846 roku.Plany założenia gminnej organizacji strażackiej sięgają połowy XIX wieku, a zostały sfinalizowane w 1886 roku. 120 lat później na suskim zamku miał miejsce potrójny strażacki jubileusz: 120 lecie powstania OSP Sucha Beskidzka Miasto, 50-lecie powstania Komendy Straży Pożarnej, oraz 30 lecie powstania Jednostki Ratowniczo Gaśniczej. Podczas uroczystości przekazany i poświęcony został ufundowany przez Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka nowy sztandar OSP Sucha Beskidzka - Miasto . Widnieje na nim motto: "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek"
Przy dźwiękach Dętej Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej na zamkowy dziedziniec wmaszerowali,członkowie zawodowych i ochotniczych formacji strażackich z terenu powiatu suskiego,delegacje strażaków węgierskich, słowackich i pomorskich oraz licznie przybyli goście.
W uroczystościach jubileuszowych wzięli udział m.in. nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz - Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, bryg. mgr inż. Andrzej Łabuz - Małopolski Komendant Wojewódzki PSP, Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suchej Beskidzkiej Bogusław Ćwiękała wraz z radnymi,Starosta Suski Andrzej Pająk, płk. poż. w st. spocz. Marek Aksamit – pierwszy Komendant Powiatowy Straży Pożarnych w Suchej Beskidzkiej.
Jednym z honorowych gości był st. kpt. w st. spocz. Wojciech Kysiak – pierwszy Komendant Zawodowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej i obecny Komendant OSP Sucha - Miasto, który w swoim wystąpieniu przedstawił niesłychanie barwną historię suskiej straży pożarnej,organizacji zajmującej się przez 120 lat nie tylko walką z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, ale i rownież odgrywającą ogromną rolę w działalności społecznej, kulturalnej i oświatowej naszego miasta.
Uroczystość była też okazją do wręczenia odznaczeń wszystkim zasłużonym dla pożarnictwa oraz nadania awansów służbowych strażakom PSP.
Złotą Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej odznaczony został: st. kpt. w st. spocz. Wojciech Kysiak
Srebrna Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej odznaczony został: bryg. Bogusław Patera
Brązowa Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej odznaczeni zostali:
asp. Marek Banaś
Pan Bogusław Ćwiękała
st. ogn. Zdzisław Dańczak
ogn. Krzysztof Juszczak
Pan Stanisław Lichosyt
asp. sztab. Stanisław Migas
Pan Jan Najdek
Pan Stanisław Pudo
asp. sztab. Paweł Rybak
Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczony został Dh Władysław Łuczak
Złotym Znakiem Związku OSP odznaczony został Dh Władysław Świerkosz
Złotym Medalem „Za Zasługi dla pożarnictwa”:
Dh Józef Krauz
Dh Romuald Fortuna
Dh Roman Kubas
Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla pożarnictwa”:
Dh Krzysztof Bielarz
Dh Rusin Józef
Dh Steczek Józef
Brązowym Medalem „Za Zasługi dla pożarnictwa”:
Dh Seweryn Fary
Dh Ryszard Lenart
Dh Arkadiusz Kowalczyk
Pan Jerzy Harasimczyk
- Na stopień Aspiranta sztabowego awansowani zostali: st. asp. Sławomir Hajos i st. asp. Wiesław Mirocha
- na stopień Starszego ogniomistrza awansowani zostali: ogn. Krzysztof Juszczak, ogn. Leszek Pasko
- na stopień Ogniomistrza awansowany został: mł. ogn. Paweł Wójcik
- na stopień Młodszego ogniomistrza awansowani zostali: st. sekc. Tomasz Hajda, st. sekc. Sławomir Kuśnierz, st. sekc. Marcin Piątek
Strażacki jubileusz uświetnił niezwykle widowiskowy pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Po imponującym występie odbyła się defilada podpodziałów pieszych i zmotoryzowanych, po której strażacy i mieszkańcy miasta wzięli udział w majówce strażackiej.
Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej bryg. Bogusław Patera witając przybyłych gości wygłosił okolicznościowe przemówienie, ktorego tekst publikujemy poniżej.
"Szanowny Panie Komendancie Główny, Panie Komendancie Wojewódzki, Panie Generale, Dostojni Księżą, Druhny, druhowie, strażacy, Szanowni Państwo.
Bardzo się cieszę, że w tym historycznym miejscu, na dziedzińcu "Małego wawelu" , gdzie 120 lat temu tworzono Ochotniczą Straż Pożarną w Suchej, stanęliśmy do apelu, aby oddać szacunek naszym poprzednikom, a tworzącym współczesną rzeczywistość, podziękować.
Na ręce Pana Stanisława Lichosyta, Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka,składam serdeczne podziękowanie dla społeczeństwa naszego miasta, za ufundowanie tego pięknego sztandaru. Jest to niewątpliwy sukces, że po wielu zakrętach, Ochotnicza Straż Pożarna w Suchej Beskidzkiej funkcjonuje już 120 lat.
Dzisiejszy dzień, to równe 50 – lat jak powstała Komenda Powiatowa Straży Pożarnych w Suchej Beskidzkiej. Dziękuję legendzie suskiego pożarnictwa, Panu płk poż. w st. spocz. Markowi Aksamitowi, pierwszemu Komendantowi Powiatowemu, za trud organizacji ochrony przeciwpożarowej na ziemi suskiej.
Przed 30 – laty powstała suska Zawodowa Straż Pożarna, Panu st. kpt. w st. spocz. Wojciechowi Kysiakowi składam podziękowanie, za olbrzymi wkład przy jej tworzeniu, zaś Panu mł. bryg. inż. Piotrowi Harańczykowi, za trud tworzenia od 1992 roku nowej formacji jaką jest obecna, Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza.
Gdy obejmowałem 20 – lat temu funkcję Komendanta Rejonowego Straży Pożarnych w Suchej Beskidzkiej, nie miałem pojęcia jakie wyzwania mnie czekają. Podstawowy wówczas problem była baza lokalowa. Obecne warunki, to efekt wielkiego zrozumienia samorządu miasta Sucha Beskidzka, który przekazał w darowiźnie piękny teren pod budowę strażnicy. Nieocenione zasługi położyli tutaj Pan Andrzej Halawa długoletni pracownik suskiej straży, który Przewodniczył Radzie Miejskiej w Suchej Beskidzkiej w I i II kadencji, oraz wieloletni Radny Miejski, a obecny Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Pan Stanisław Lichosyt, oraz wspaniałomyślni suscy rajcy. Szanowni Państwo, chylę czoła i dziękuję, Wam bardzo gorąco.
Od początku reaktywowania powiatu suskiego w 1999 roku, mieliśmy wielkie wsparcie w jego władzach, zwłaszcza w Staroście Suskim Panu Andrzeju Pająku. Panie Starosto, Szanowni Radni Powiatu Suskiego, dziękuję bardzo za stworzenie dobrego klimatu dla naszej komendy, dziękuję za wsparcie naszych wysiłków efektem czego jest sprzęt, który niezawodnie służy społeczeństwu, a za chwilę w całej okazałości zostanie zaprezentowany.
Wiele życzliwości i wsparcia mieliśmy zawsze ze strony naszych przełożonych służbowych :
- Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, z którego dotacji udało się nam pozyskać samochody ratownictwa drogowego i podnośnik,
- Małopolskich Komendantów Wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie :
- Pana nadbryg. w st. spocz. Seweryna Dyji, który od początku wspierał budowę naszej strażnicy, oraz wyposażenie techniczne,
- Pana bryg. Andrzeja Łabuza – obecnego Komendanta, który wykazuje olbrzymią troskę szczególnie w zakresie wyposażenia i poprawy funkcjonowania i liczebności obsad osobowych JRG.
Szanowni Panowie Komendanci, wyrażam szczerą i głęboką wdzięczność za wszystko co zrobiliście dla naszej suskiej Państwowej Straży Pożarnej.
Nasze dzisiejsze jubileusze zaszczycili swoją obecnością wspaniali goście, którym dziękuję za przybycie i za ciepłe słowa skierowane do nas - strażaków. Dziękuje delegacjom strażaków Węgierskich i Słowackich, oraz pomorskich. Pragnę dodać, iż w dniu 4 maja nasza jednostka będzie reprezentowała strażaków Polskich na międzynarodowych zawodach w ratownictwie drogowym w Nitrze.
W imieniu i z upoważnienia wszystkich odznaczonych, wyróżnionych, oraz awansowanych na wyższe stopnie służbowe, składam serdeczne podziękowanie dla władz państwowych, resortowych i związkowych, za docenienie naszego zaangażowania w służbę, zarówno tę ochotniczą jak i profesjonalną. Przyznane wyróżnienia będą mobilizowały nas, jeszcze do lepszej służby na rzecz ratowania zagrożonego zdrowia, życia oraz wszelkiego mienia.
Pragnę podziękować wszystkim darczyńcom, którzy wsparli organizację dzisiejszych jubileuszowych obchodów w różnej formie i różnej wysokości.
Na koniec bardzo serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy na co dzień współpracują i wspierają straże pożarne w powiecie suskim, oraz którzy pełnią służbę w strażach pożarnych zarówno ochotniczo jak i zawodowo."