Przejdź do stopki

Z lekami nie wolno igrać. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega

Treść

Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje o prowadzonej kampanii edukacyjnej „Świadomy pacjent – skuteczna terapia”, którą realizuje wspólnie z Naczelną Izbą Lekarską i Naczelną Izbą Aptekarską. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem przyjmowania przez pacjentów zbyt dużej ilości leków.

„Nie igraj z lekami. W grę wchodzi Twoje zdrowie!”. To hasło pod jakim Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed  polipragmazją, czyli zażywaniem wielu medykamentów jednocześnie. Takie postępowanie pacjentów zwiększa ryzyko wystąpienia u nich groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Jest niebezpieczne dla każdego, a szczególnie dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, czy niewydolnością krążenia.

NFZ przyznaje, że wielolekowość jest często konieczna w terapiach leczniczych. Przypomina jednak, że aby była bezpieczna, powinna przebiegać pod kontrolą lekarską i w konsultacji z farmaceutą.

Obecnie, w okresie pandemii koronawirusa, wzrasta ryzyko przyjmowania zwiększonej ilości medykamentów, w tym leków bez recepty i suplementów. Obawy pacjentów o własne zdrowie rosną, dlatego masowo sięgają po środki o deklarowanych właściwościach uodparniających.

5 zasad jak bezpiecznie przyjmować leki Ogranicz ryzyko niepożądanych skutków przyjmowania wielu leków:

  1. Zawsze miej przy sobie aktualny spis leków wraz z dawkami. W spisie powinny znajdować się wszystkie preparaty, łącznie z suplementami diety i lekami kupowanymi bez przepisu lekarza.
  2. Kiedy idziesz do lekarza (każdego) pokaż mu aktualny spis swoich leków.
  3. Każdorazowo informuj swojego głównego lekarza prowadzącego o innych wizytach i o wynikających z nich zaleceniach. Nawet nie pytany, informuj lekarzy wszystkich specjalności o tym, że leczysz się przewlekle.
  4. Nie zażywaj leków polecanych przez sąsiada czy rodzinę, bez konsultacji z Twoim lekarzem. To co im pomogło, Tobie może zaszkodzić. Dobrym przykładem są leki przeciwbólowe i przeciw przeziębieniowe o różnych nazwach handlowych i podobnym składzie, których łączne stosowanie może doprowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
  5. Przyjmowanie licznych leków bywa konieczne. Czasem ratuje życie. Zawsze może wywołać trudne do przewidzenia powikłania.

Więcej informacji na temat polipragmazji oraz odpowiedzi na pytania   Na co należy zwrócić uwagę stosując jednocześnie wiele różnych leków? Jak przyjmować leki i jak je przechowywać? Jak nie narażać zdrowia na negatywne interakcje leków z suplementami, z żywnością czy ziołami? zamieszczono na stronie Akademii NFZ: https://akademia.nfz.gov.pl/polipragmazja/