Przejdź do stopki

Meldunek wciąż jest obowiązkowy

Treść

Stanowiący prawo w naszym kraju kilkukrotnie zapowiadali, że zniesiony zostanie obowiązek meldunkowy. Ten jednak wciąż istnieje, gdyż jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania wszystkich systemów ewidencyjnych. Należy o nim pamiętać!

 

Obowiązek meldunkowy istnieje od dziesięcioleci. Po raz pierwszy o możliwości jego zniesienia zaczęto mówić cztery lata temu. I to na tyle dużo, że zwolnienie obywateli z konieczności meldowania się wydawała się kwestią kilku miesięcy. Z czasem datę zniesienia obowiązku meldunkowego przesunięto o dwa lata, by dać sobie czas na przygotowanie odpowiednich przepisów. Szum medialny zrobił jednak swoje i wielu Polaków nabrało przekonania, że nie muszą już odwiedzać urzędów gmin i miast, by poinformować je gdzie mieszkają na stałe, ani też o czasowej zmianie miejsca pobytu. Tymczasem rządzący póki co nie znieśli obowiązku meldunkowego, gdyż ten służy prawidłowemu wykonywaniu przez organy władzy publicznej ich funkcji. Posiadanie przez urzędy i instytucje informacji o miejscu zamieszkania i pobytu umożliwia racjonalizację szeregu działań należących do zadań państwa i samorządu terytorialnego.  

W społeczeństwie są osoby, które uważają, że obowiązek meldunkowy jest zbędny i służy jedynie do kontrolowania przez państwo swoich obywateli. Prawda jest zgoła odmienna. Liczba mieszkańców danej gminy, a w szerszej perspektywie powiatu i województwa ma wpływ na obliczenie właściwej liczby radnych wybieranych w wyborach parlamentarnych i samorządowych. Dane te są wykorzystywane do obliczania wysokości subwencji i dotacji, co ma bezpośredni wpływ na realizację zadań, a tym samym polepszenie jakości i komfortu życia mieszkańców danej zbiorowości lokalnej. Istnienie obowiązku meldunkowego pozwala też określić, który organ administracji publicznej będzie zobowiązany do załatwienia danej sprawy zgodnie z jego właściwością miejscową. Samorządy mając wiedzę o ilości mieszkańców mają możliwość dopasować do niej sieć szkół, ofertę kulturalną oraz planować inwestycje. Trzeba też pamiętać, że posiadanie meldunku daje uprawnienia do  udziału w wyborach powszechnych i nie jest bez znaczenia przy ubieganiu się o miejsce dla dziecka w przedszkolu.

Zameldowanie się, to nic innego jak przekazanie właściwemu urzędowi informacji o miejscu naszego pobytu pod danym adresem. Ustawa o ewidencji ludności z 24 września 2010 roku wskazuje na konieczność dokonania zameldowania się w miejscu pobytu stałego lub czasowego, wymeldowania się z miejsca pobytu stałego lub czasowego oraz zgłoszenia wyjazdu poza granice kraju oraz powrotu do Polski (chodzi tu zarówno o wyjazd z zamiarem stałego pobytu poza granicami Polski, jak też o pobyt na okres dłuższy niż 6 miesięcy, jednak bez zamiaru stałego pobytu za granicą).

Pobyt stały to zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania. Pobyt czasowy, to przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem (na przykład w trakcie pobytu na studiach czy też wyjazdu na kontrakt pracowniczy do innego miasta), ale również w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem. O ile obywatele pamiętają i wywiązują się z zameldowaniem się na pobyt stały, to w przypadku pobytu czasowego zapominają o konieczności zgłoszenia tego faktu. Tyczy się to zarówno studentów, ale też młodzieży, która pobierając naukę w szkołach ponadpodstawowych mieszka w internatach, stancjach, czy u najbliższej rodziny. Meldunku należy dokonać najpóźniej 30 dni po przybyciu do miejsca zamieszkania. Meldunek czasowy dotyczy tych obywateli, którzy planują zamieszkiwać w innym miejscu dłużej niż przez 3 miesiące.

Obowiązek meldunkowy istnieje zatem nadal i dotyczy zarówno obywateli polskich jak i cudzoziemców. Wprowadzono jednak istotne udogodnienie, które jest szczególnie pomocne w czasie pandemii koronawirusa. Istnieje możliwość meldunku drogą elektroniczną. Dokonać tego może każda osoba, która ma profil zaufany albo kwalifikowany podpis elektroniczny.

/Wojciech Ciomborowski/