Przejdź do stopki

Kalendarz SGB 2021 – Babiogórskie Owady

Treść

Miłośnicy beskidzkiej przyrody z pewnością nie mogą przejść obojętnie obok najnowszego wydawnictwa Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich. W sprzedaży ukazał się bowiem kolejny z serii kalendarzy SGB - już na rok 2021, którego motywem przewodnim są babiogórskie owady.

Pomysł kalendarza, którego bohaterem tym razem są owady i ich środowisko już od pewnego czasu tworzył się w głowach osób przygotowujący tę publikację. Warto zaznaczyć, że kalendarze wydawane przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich od 2000 r. zawsze zawierają jakiś ciekawy  motyw przewodni, przez co są oryginalne i dostarczają dużo praktycznych informacji. Jeśli ktoś zbiera kalendarze SGB to ma ich już niemałą kolekcję.

Redaktorem naczelnym wydanego wspólnie przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich i Babiogórski Park Narodowy 21 kalendarza jest Maciej Mażul, opracowanie graficzne przygotował Maciej Hojda, ciekawy tekst napisał dr Wojciech Kudła pracownik w Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Barwne zdjęcia oraz opracowania naukowe uzupełniające kolejne karty kalendarza to dzieło fotografów – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, miłośników miejscowej przyrody. Tematem przewodnim są owady….które wpisane są w nasze życie. Te zazwyczaj małe stworzonka otaczają nas przecież z każdej strony.  Owady stanowią bowiem 90% gatunków wszystkich zwierząt. Są też grupą najbardziej różnorodną. Tak jak inne stawonogi mają ciało pokryte chitynowym oskórkiem i członowane odnóża oraz ślady segmentacji w budowie tułowia i odwłoka. Zdecydowana większość tych zwierząt żyje na lądzie i posiada skrzydła, dzięki którym świetnie radzi sobie w powietrzu. Niektóre owady, jak rybiki, przerzutki, pchły, nie mają skrzydeł, ale poruszają się szybko, biegając lub skacząc. Nieliczne owady, np. niektóre wodne chrząszcze i pluskwiaki, żyją w wodzie.

Podobnie jak poprzednie edycje, kalendarz został podzielony na trzy części.

Pierwsza część (kalendarium) zawiera 53 zdjęcia, – tym razem owadów – wraz z ich opisem. Ubogacają ją wzmianki o blisko czterystu wydarzeniach historycznych, które miały miejsce na obszarze położonym wokół Babiej Góry.

Część druga składa się w całości z opracowań o charakterze popularno – naukowym, pisanych przystępnym językiem, które z pewnością zainteresują niejednego miłośnika przyrody. Ciekawe i jakże fascynujące obrazy owadów i ich otoczenia ujęte zostały w tematyczne rozdziały.

Trzecią część tworzy rokrocznie rozbudowywany i aktualizowany teleinformator babiogórski. Kalendarz w cenie 25 zł można zakupić w siedzibie Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich w Suchej Beskidzkiej ul. Mickiewicza 19, II piętro, pokój nr 47 (budynek Urzędu Miasta w Suchej Beskidzkiej).

Lucyna Steczek