Przejdź do stopki

Komary w mieście - informacja

Treść

Pojawienie się plagi komarów związane jest ze sprzyjającą im pogodą w ostatnim czasie. Wysokie temperatury i duża ilość wody po intensywnych majowych deszczach stworzyły dogodne warunki dla intensywnego namnażania tych owadów. Do rozwoju komarów potrzebna jest bowiem woda.

 

 

Mimo tego, obecnie nie ma w Polsce ryzyka zakażenia się żadną groźną chorobą zakaźną przenoszoną przez komary regularnie występujące na naszym terytorium, nawet jeśli ich ilość będzie zwielokrotniona – o czym zapewnia Główny Inspektor Sanitarny. W związku z czym nie planuje się wprowadzania w naszym mieście chemicznych sposobów walki z komarami. Zwłaszcza, że opryski insektycydami nie działają selektywnie i niestety uśmiercają również inne pożądane owady, np. pszczoły. Warto mieć również na uwadze, że insektycydy mają szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi. Ponadto jednokrotne użycie oprysków może wywołać efekt odwrotny, ponieważ populacja komarów bardzo szybko się odbudowuje w przeciwieństwie do populacji drapieżców polujących na komary.  

Dla ochrony przed komarami specjaliści zalecają osobiste środki ochrony dostępne na rynku. Pamiętać jednak należy, że pryskać nimi należy odzież wierzchnią, a nie skórę, ponieważ repelenty nie są obojętne dla naszego zdrowia. Zaleca się również : unikanie przebywania na zewnątrz pomieszczeń w porach największej aktywności komarów (poranek i wieczór), stosowanie ubrań z długimi rękawami i nogawkami.

Komary są przyciągane przez słodkie i owocowe zapachy. Dlatego przed wyjściem na dwór lub wieczorny spacer unikajmy kwiatowych, owocowych perfum oraz środków czystości o takim zapachu. Kwas mlekowy, nasilający się podczas wzmożonego wysiłku fizycznego także przyciąga pasożyty. Ciemne kolory ubrań również. Na ciepłe wieczory zaleca się więc zakładać jasne ubrania i zrezygnować z mocnych, soczystych zapachów. Warto pamiętać również o gaszeniu w godzinach wieczornych świateł w mieszkaniach - światło przywabia te owady. Zachęcamy więc do stosowania mechanicznych barier w oknach i drzwiach takich jak moskitier czy siatek oraz niepozostawiania odkrytych pojemników z wodą, w których rozwijają się larwy komarów.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że najlepszym rozwiązaniem w walce z komarami są naturalne sposoby wspomagania procesów naturalnych zachodzących w przyrodzie. W walce z tymi uciążliwymi owadami jakimi są komary pomóc mogą jerzyki, nietoperze, osy
i szerszenie, które żywią się m.in. komarami i innymi niepożądanymi muchówkami.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego pod adresem:https://gis.gov.pl/zdrowie/komary-w-polsce-ryzyko-zdrowotne-informacja-glownego-inspektora-sanitarnego/

                                                                                                                                                             Lucyna Steczek