Przejdź do stopki

POZYTRON 2018

Treść

W dniach 12-13 czerwca br. na terenie powiatu suskiego, w tym także na obszarze miasta Sucha Beskidzka odbyło się wieloszczeblowe ćwiczenie wojewódzkie pod kryptonimem „POZYTRON 2018”.

Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, a uczestniczyły w nim jednostki samorządu terytorialnego (wszystkie gminy powiatu suskiego oraz starostwa powiatowe z terenu województwa), a także powiatowe i wojewódzkie służby, inspekcje oraz straże.

Tematem szkolenia było współdziałanie jednostek administracji publicznej, służb i innych podmiotów w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego. Jego celem był przegląd i aktualizacja procedur i planu postępowania awaryjnego na wypadek zdarzeń radiacyjnych. Tło ćwiczenia stanowiła awaria elektrowni jądrowej na terenie Słowacji, w wyniku której wystąpiły niekontrolowane uwolnienia substancji promieniotwórczych do atmosfery. Radioaktywna chmura dotarła także na teren powiatu suskiego, gdzie zostały podjęte działania interwencyjne, obejmujące im. in. podanie mieszkańcom preparatów ze stabilnym jodem.

W oparciu o prognozowanie rozwoju sytuacji w czasie rzeczywistym przeprowadzono trening decyzyjny, podczas którego omówiono możliwości działania poszczególnych jednostek. Kolejnym elementem ćwiczeń był epizod praktyczny, polegający na przedstawieniu sposobu dystrybucji preparatów jodowych.

Pierwszy dzień ćwiczeń zakończyła sesja seminaryjna. Wykłady wygłosili przedstawiciele  Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, Oddziału Klinicznego Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

W drugim dniu ćwiczeń odbył się pokaz sprzętu do pomiarów skażeń Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej oraz Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. W sali rycerskiej suskiego zamku dr. hab. Krzysztof Kozak z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN wygłosił wykład na temat katastrof elektrowni atomowych w Czarnobylu i Fukushimie, a następnie organizatorzy oraz uczestnicy podsumowali ćwiczenia.

Organizacja tego typu przedsięwzięć pomaga doskonalić współdziałanie pomiędzy poszczególnymi podmiotami, co niewątpliwie przyczynia się do sprawnego działania w sytuacji realnego zagrożenia.

M. Steczek