Wiadomości

Wtorek, 8 września 2020

Spotkanie z żywą tradycją w parku zamkowym

 

 

Celem niedzielnego wydarzenia było przybliżenie suskiej i okolicznej społeczności tradycji i zwyczajów regionu Podbabiogórza. Przystępna forma plenerowej imprezy w tym warsztaty rękodzieła, quizy ze smacznymi nagrodami, degustacja regionalnych potraw, występy zespołu regionalnego "Ziamia Suska" oraz góralskich kapel - "Skoblicka" i "Mała Ziemia Suska", a także słoneczna pogoda i klimat zamkowego parku zachęciły przybyłych gości do aktywnego udziału w wydarzeniu, zdobywania wiedzy i rozwijania umiejętności związanych z tradycją regionu. Otwarta forma wydarzenia pozwoliła na zaangażowanie lokalnej społeczności mieszkańców miasta oraz przyjezdnych gości do czynnego kultywowania naszych tradycji i zwyczajów poprzez naukę i wykonywanie rzemiosła, co spowodowało podniesienie poziomu wiedzy dotyczącej kultury naszego miasta i okolic. Podczas „Dnia z życia górali Podbabiogórza” uczestnicy w różnym wieku mogli spróbować swych sił podczas ciekawych warsztatów m.in. plecionkarskich i bibułkarskich, a także stworzyć oryginalne pamiątki, w postaci własnoręcznie malowanych drewnianych zabawek, czy saszetek filcowych, zdobionych babiogórską parzenicą. Jak  każdy bogaty w tradycje region, również Podbabiogórze ma swoje przysmaki i potrawy regionalne, dlatego podczas „Dnia z życia górali...”   oprócz atrakcji dla ducha, nie zabrakło również czegoś dla ciała. Każdy miał okazję spróbować słodkich wypieków, tradycyjnego żurku, kołacza i chleba ze smalcem.  Przy bacówce nad zbójnickim ogniskiem najmłodsi amatorzy lokalnych przekąsek mogli przygotować własne podpłomyki oraz posłuchać ciekawych legend i opowieści związanych z miejscowymi zwyczajami. Z kolei na tych, którzy bacznie wysłuchali przygotowanych prezentacji i opowiadań, a następnie zgodzili się sprawdzić zdobytą wiedzę w quizie czekały grillowane oscypki z żurawiną, w formie nagrody za odwagę i podjęty trud. Na parkowej scenie można było podziwiać pokazy regionalnych tańców i babiogórskich pieśni w wykonaniu Zespołu Regionalnego "Ziemia Suska", którego członkowie aktywnie włączyli się również w pomoc przy organizacji imprezy.  Bez wątpienia wakacyjne wydarzenie przybliżyło mieszkańcom miasta i okolic dziedzictwo kulturowe regionu,  było okazją do dobrej zabawy oraz radości z aktywnie spędzonego czasu, przyczyniając się tym samym do integracji społeczeństwa, wokół lokalnych tradycji i zwyczajów, które bawią i uczą kolejne pokolenia.

A co o efektach wydarzenia sądzą przedstawicielki grupy inicjatywnej, realizującej projekt przy współpracy z  Miejskim Ośrodkiem Kultury – Zamek jako organizacją wspierającą?

 

"

- Organizując „Dzień z życia górali Podbabiogórza” wszystkie miałyśmy wiele pytań i ogrom przygotowań nieco nas przerażał, lecz mimo to poradziłyśmy sobie świetnie. Jestem bardzo zadowolona z mobilizacji naszej grupy inicjatywnej. Wydarzenie pt. „Dzień z życia górali Podbabiogórza” okazało się sukcesem. Widząc radość zebranych osób oraz obserwując ich zaangażowanie, uśmiech z mojej twarzy nie schodził ani na moment. Zdobyłyśmy mnóstwo doświadczenia, które na pewno wykorzystamy w przyszłości, a oprócz tego świetnie się bawiłyśmy – mówi Zuzanna.

-To wydarzenie było dla nas, jako grupy inicjatywnej, okazją do działań na rzecz popularyzacji i promocji tradycji Podbabiogórza wśród lokalnej społeczności. Chciałyśmy podzielić się z innymi tym, co przed laty stało się naszą pasją. Mimo wielu przygotowań i poświęconego czasu, organizacja i koordynowanie dnia górali była dla nas świetną zabawą oraz szansą na spotkanie niesamowitych ludzi - lokalnych rzemieślników, czy pasjonatów folkloru. Najbardziej ucieszyłam się, kiedy dowiedziałam się, że pod koniec imprezy zabrakło już oscypków, co oznaczało mnóstwo rozwiązanych quizów i duże zaangażowanie uczestników w nasze wydarzenie – wspomina Natalia.

- Ucieszyłam się, gdy zobaczyłam ile ludzi przyszło na wydarzenie, gdy uczestnicy z ciekawością rozwiązywali quizy i brali udział w warsztatach, odkrywając razem nasze rodzime tradycje i zwyczaje. Uśmiechnięte twarze gości pokazały, że to co robimy ma sens, że spotkania „z żywą kulturą ludową” potrafią angażować i cieszyć ludzi w różnym wieku. Dziś już wiem, że  warto organizować podobne inicjatywy w kolejnych latach – dodaje Kamila

- Szczególną radość sprawił mi uśmiech na twarzach dzieci, które z dużym skupieniem i zaangażowaniem malowały drewniane ptaszki, tworzyły filcowe parzenice i wyplatały wiklinowe tace. Myślę, że to dla nich ciekawe doświadczenie i najlepsza okazja do poznania bogatego dziedzictwa kulturowego regionu, słowem, nauka poprzez zabawę – tłumaczy Alicja.

- Z organizacją jakiegokolwiek wydarzenia kulturalnego spotkałam się po raz pierwszy. Cieszę się, że wszystkie zaplanowane działania okazały się naszym małym sukcesem, a pogoda oraz ludzie dopisali. „Dzień z życia górali Podbabiogórza” był dla nas ważnym wydarzeniem, ponieważ zależy nam aby promować nasz piękny folklor oraz związane z nim zwyczaje. Cieszę się, że mogliśmy spotkać się razem w parku zamkowym i przybliżyć sobie naszą piękną kulturę, szczególnie teraz w czasach panującej epidemii, kiedy większość tego rodzaju inicjatyw, dorocznych konkursów, przeglądów zostało zawieszonych lub przeniesionych do sieci. Udało się  nam utrzymać wszystkie zasady panujące w reżimie sanitarnym, a mimo to dzięki fajnej, luźnej formie zagwarantować uczestnikom piknikową atmosferę i miłe wrażenia z niedzielnego popołudnia spędzonego w otoczeniu suskiego zamku – podsumowuje Marta.

"