Przejdź do stopki

Z Babiej Góry w świat - spotkania z kulturą Podbabiogórza

Treść

„Z Babiej Góry w świat - spotkania z kulturą Podbabiogórza” to inicjatywa, która ma na celu przybliżyć społeczności Suchej Beskidzkiej i mieszkańcom okolicznych miejscowości dawne obyczaje, tradycyjne śpiewy i tańce oraz propagować zainteresowanie dziedzictwem kulturowym naszego regionu. Na realizację zadania grupa inicjatywna młodych wolontariuszy, we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury – Zamek, jako organizacją wspierającą uzyskała dofinansowanie w ramach Projektów Solidarności ze środków Europejskiego Korpusu Solidarności Unii Europejskiej.

 
 
Program Europejskiego Korpusu Solidarności umożliwia realizację działań o charakterze społecznym, poruszającym aspekt solidarności społeczeństwa. Oferuje młodzieży możliwość zaangażowania się w wiele projektów, związanych z ich rozwojem zawodowym, umiejętnościami interpersonalnymi oraz pomaga zdobywać nową wiedzę w praktyce, poprzez działania i inicjatywy skierowane do ogółu społeczeństwa. Składająca się z pięciu najmłodszych dziewcząt z suskiego Zespołu Regionalnego, grupa inicjatywna w pierwszych miesiącach 2020 roku w pocie czoła opracowała założenia i etapy realizacji projektu edukacji regionalnej, które w zgodzie z zainteresowaniami będą rozwijać ich kompetencje społeczne, zawodowe i budować doświadczenie w pracy zespołowej, a także będą kolejną szansą na promocję oraz rozwijanie pasji do regionalnego tańca, śpiewu i muzyki wśród mieszkańców Suchej Beskidzkiej. Sam wniosek opracowany przez młodzież był konsultowany zarówno z organizacją wspierającą, jak i kierownikami i instruktorami zespołu - Jackiem Masterem oraz Bernadetą Ryt. Złożony w lutym 2020 r. wniosek na realizację zadania przeszedł pozytywnie wszystkie etapy oceny  i otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Korpusu Solidarności w kwocie 4.592 euro, a jego realizacja zgodnie z harmonogramem  rozpoczęła się w maju i potrwa do grudnia 2020 roku.
 
Inicjatywy podejmowane w ramach tego projektu mają na celu poszerzyć wiedzę, świadomość i znajomość folkloru Podbabiogórza, a także zachęcić mieszkańców do aktywnego spędzania wolnego czasu i udziału w życiu kulturalnym i wydarzeniach związanych z kultywowaniem tradycji wywodzących się z  regionu Suchej Beskidzkiej i okolic. Etapy realizacji projektu wyznaczają zaplanowane działania, związane z propagowaniem miejscowych tradycji w tym m.in. warsztaty  szkoleniowe online z zakresu śpiewu i tańca, które zostaną opublikowane na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Kultury –Zamek oraz portalach społecznościowych. - W czasie warsztatów będzie można dowiedzieć się  na czym polega śpiew tzw. „białym głosem” oraz poznać znaczenie wybranych słów i zwrotów gwarowych. Ponadto, pod koniec sierpnia mamy w planach organizację spotkania otwartego „Dzień z życia górali Podbabiogórza” - dla społeczności suskiej i przebywających w okresie letnim turystów z Polski i zagranicy, aby jeszcze bliżej zaznajomić wszystkich z dawnymi zwyczajami. Dofinansowanie pozyskane z projektu pozwoli nie tylko na organizację wspomnianych wyżej wydarzeń, ale także częściowo zostanie również przeznaczone na kompletowanie wyposażenia zespołu i kapel, promocję oraz wynajem sprzętu do przeprowadzenia zaplanowanych działań w sposób profesjonalny, co umożliwi nam dotarcie do jak największej liczby odbiorców. - opisuje swoje cele grupa inicjatywna, w osobach Alicji, Kamili, Marty, Natalii i Zuzanny z Zespołu Regionalnego „Ziemia Suska”. Wszystkie działania realizowane w ramach projektu wpisują się w przypadający na bieżący rok kalendarzowy jubileusz 15 –lecia działalności Zespołu Regionalnego „Ziemi Suskiej”. (Zuzanna Jołkowicz)