Przejdź do stopki

Góralskie kolędowanie w zamkowych murach

Treść

Tradycyjnie w styczniu w niedzielne popołudnie artyści naszych rodzimych zespołów i kapel regionalnych zapraszają mieszkańców Suchej Beskidzkiej do wspólnego kolędowania w zamkowych murach. Tak było i tym razem, 19 stycznia podczas czternastej edycji „Góralskiego Kolędowania”, w czasie której widzowie i słuchacze zgromadzeni w zamkowej sali mogli nie tylko wysłuchać przygotowanego repertuaru, ale także przyłączyć się do wspólnego kolędowania.

 

 

W Suchej Beskidzkiej lokalne tradycje kolędnicze nie poszły w zapomnienie. O to, by wciąż je przypominać i kultywować, dbają m.in. nasze rodzime zespoły regionalne. Pięknie widać to było w czasie „Góralskiego kolędowania”. Kolędy i pastorałki góralskie, często przekazywane z pokolenia na pokolenie już po raz czternasty zabrzmiały w Sali Rycerskiej suskiego zamku. Podczas „Góralskiego Kolędowania” przygotowany repertuar kolędniczy zaprezentował  Zespół Regionalny „Ziemia Suska”, wraz z dziecięcą grupą „Mała Ziemia Suska”. Zespołom towarzyszyli instrumentaliści i śpiewacy rodzimych góralskich kapel regionalnych „Mała Ziemia Suska” i „Skoblicka”, którzy nie tylko uświetnili wydarzenie autentyczną muzyką góralską, grając na unikatowych instrumentach góralskich jak skrzypce, dudy i basy, ale także wykonali kilka solowych pieśni kolędniczych w gwarze góralskiej. Wśród kolęd i pastorałek zaprezentowanych podczas koncertu zabrzmiały kompozycje i utwory wywodzące się z tradycji regionu Podbabiogórza, Podhala i  Beskidu Śląskiego, oraz najpiękniejsze polskie kolędy, do śpiewania których chętnie włączyła się licznie zebrana na sali publiczność.

 

  

 

Dzięki zaangażowaniu i pasji osób tworzących regionalne kapele i zespoły możemy podziwiać wspaniałe dzieła rodzimego folkloru, które po latach zyskują nowe brzmienie i blask. Znakomite aranżacje utworów muzycznych, barwne stroje oraz widowiska inspirowane ludowymi przekazami , sprawiają, że kultywowane przed laty w okolicach „Babiej Góry” tradycje i obrzędy, uczą, bawią i zachwycają swym pięknem kolejne pokolenia mieszkańców Suchej Beskidzkiej.