Przejdź do stopki

15 lat minęło… Jubileusz Miejskiej Orkiestry Dętej

Treść

Dźwięk trąbek, klarnetów, puzonów i bębnów zabrzmiał w niedzielny wieczór w Sali Rycerskiej suskiego zamku. Swój jubileusz 15-lecia działalności świętowała Miejska Orkiestra Dęta w Suchej Beskidzkiej. Słowa piosenki „Jest w orkiestrach dętych jakaś siła” wspaniale oddają to co działo się podczas uroczystego jubileuszu suskiej Orkiestry. Było głośno, było radośnie i była pełnia muzycznych wrażeń, które na długo pozostaną w pamięci.

 

 

Podczas koncertu Stanisław Lichosyt burmistrz miasta złożył serdeczne podziękowania dla wszystkich muzyków Orkiestry, za aktywną działalność artystyczną, zaangażowanie i uczestnictwo w życiu kulturalnym i społecznym naszego miasta. Podkreślił, że obecność orkiestry na wielu wydarzeniach podnosi ich rangę i jest doceniana przez mieszkańców Suchej Beskidzkiej.

Jak przystało na jubileusz muzycy pod batutą Sławomira Pacholskiego zaprezentowali swój kunszt muzyczny. W koncercie podzielonym na dwie części rozbrzmiały znane utwory, wykonane w mistrzowski sposób. W pierwszej części zostały zaprezentowane wybrane utwory, dzięki którym orkiestra osiągała sukcesy na konkursach, takie jak : marsz Edwarda Maja "Na Falach Eteru", polonez z filmu "Pan Tadeusz" czy utwory holenderskiego kompozytora  Jacoba de Hanna "Concerto D'Amore" oraz "Pasadena", natomiast druga część była bardziej rozrywkowa. Zabrzmiały utwory: „Zacznij od Bacha”, z rewelacyjnymi solówkami na trąbce „Ktoś mnie pokochał”, „Przetańczyć chcę z Tobą całą noc…i tutaj z kolei niespodzianka bo publiczność licznie zgromadzona w Sali Rycerskiej mogła się przekonać, że orkiestry nie tylko można posłuchać, ale także wspólnie z nią pośpiewać.

Coraz częściej utwory orkiestrowe są opracowywane w taki sposób, aby oprócz samych instrumentów zaistniała partia wokalna. W tym przypadku wokalnie utwory te pięknie wykonała  Anna Wajdzik.Miłym akcentem podczas niedzielnego jubileuszu był również występ gitarzystki Pauliny Pietruszy, studentki trzeciego roku akademii muzycznej w Krakowie, laureatki konkursów gitarowych w kraju oraz za granicą. Zresztą miłych akcentów podczas koncertu było wiele…w specjalnej dedykacji dla burmistrza Stanisława Lichosyta muzycy wykonali również utwór, znany przecież każdemu z nas… żywiołowo i z przytupem zabrzmiała „Orawa”.

Owacją na stojąco zakończył się koncert z okazji jubileuszu 15-lecia Miejskiej Orkiestry Dętej. Było to prawdziwe święto muzyki, ale także wspaniała okazja by nagrodą za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury uhonorować Pana Edwarda Sochackiego, któremu Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka wręczył statuetkę Kameny. Jest ona podziękowaniem i wyrazem uznania za całokształt działalności na rzecz szeroko pojętej kultury i dziedzictwa w Suchej Beskidzkiej. Przy tej okazji warto wspomnieć, że Pan Edward Sochacki jest jedynym muzykiem orkiestry, który przeszedł z nią całą dotychczasową drogę, przyczyniając się do jej sukcesów.

 

Miejska Orkiestra Dęta w Suchej Beskidzkiej powstała w 2004 roku, z inicjatywy burmistrza Suchej Beskidzkiej Stanisława Lichosyta i jest jednym z kilku zespołów działających przy Miejskim Ośrodku Kultury – Zamek. W czasie 15 letniej działalności, grupie przewodziło kolejno czterech kapelmistrzów. Pierwszy – Pan Sławomir Mazonik, następnie Pan Krzysztof Kaczmerek w latach 2004-2007. Od roku 2007 – 2016 Pan Jan Sergiel, a od 2016 do dzisiaj Pan Sławomir Pacholski.  Obecną, 35 osobową orkiestrę  tworzą głównie dzieci i młodzież z Suchej Beskidzkiej, w tym uczniowie suskiej Szkoły Muzycznej. Od początku istnienia orkiestra dęta uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach organizowanych w mieście i w regionie, uświetniając swoimi występami wiele przedsięwzięć. Bierze udział w rejonowych i wojewódzkich festiwalach oraz konkursach m.in. Echo Trombity, zdobywając czołowe miejsca i wyróżnienia. Granie w orkiestrze to nie tylko szlifowanie swojego warsztatu i udział w wydarzeniach kulturalnych, to także wspólne spędzanie czasu, nowe przyjaźnie i znajomości.

Lucyna Steczek