Przejdź do stopki

Podsumowanie Akcji Sprzątanie Świata

Treść

Kolejna akcja sprzątania świata odbyła się w dniach od 17 do 19 września br. i przebiegała pod hasłem: „Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!". Celem tegorocznej edycji było zwrócenie uwagi na podejmowanie działań, dzięki którym nauczymy się generować jak najmniej odpadów i stajemy się bardziej odpowiedzialnymi konsumentami - dzięki temu nie będziemy zaśmiecać i niszczyć środowiska.

 

żywy rower

 

W roku bieżącym promowane jest stosowanie w praktyce filozofii Zero Waste prowadzącej do zmian – tak naszych indywidualnych nawyków, jak też zmian procedur w instytucjach i firmach na przyjaźniejsze środowisku. W akcji zorganizowanej w naszym mieście, w ramach projektu "Obniżenie poziomu niskiej emisji w Gminie Sucha Beskidzka poprzez wymianę  źródeł ciepła na biomasę i paliwa gazowe”, uczestniczyli uczniowie suskich szkół i przedszkoli, którzy zebrali łącznie 45 worków odpadów. W piątek 20 września 2019 r. odbyło się podsumowanie akcji skierowane głównie do najmłodszych, dla których przygotowano liczne atrakcje m.in. przeprowadzone zostały konkursy związane z ochroną środowiska. Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 przedstawili program słowno-muzyczny o tematyce ekologicznej. Nagrody dla uczestników ufundował Burmistrz Miasta.

"Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Cleanup the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowałaMira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. "Sprzątanie świata - Polska" to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nie śmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi - wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzimy działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukujemy i w miarę możliwości usuwamy dzikie wysypiska."Sprzątanie świata - Polska" angażuje i integruje społeczności lokalne. Zgodnie z opinią uczestników akcji, jest ona dla samorządów dobrym narzędziem w prowadzeniu ich działalności w zakresie gospodarki odpadami, dla placówek oświatowych interesującą metodą pracy wychowawczej oraz wartościowym sposobem na realizację wolontariatu.

żywy rower

Równolegle w tym roku w naszym mieście odbywała się 18. Edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, która co roku trwa od 16 do 22 września. W ostatni dzień zawsze obchodzony jest Dzień Bez Samochodu. Akcja miała na celu promowanie bardziej zrównoważonych, ekologicznych form mobilności, m.in. transport publiczny, jazda na rowerze oraz chodzenie pieszo. W tym roku tematem przewodnim był „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy”. Organizowanym wydarzeniom towarzyszyło hasło „Chodź z nami!”, które zachęcało
do aktywności i przełamania codziennej rutyny siedzącego trybu życia. Z tej okazji dzieci z suskich szkół oraz przedszkoli stworzyły „żywy rower” promując tym samym poruszanie się rowerem zamiast samochodem. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i uczestników było tak dużo, że udało się utworzyć „żywy rower”, aż dwukrotnie.

M. Matysiak

N. Piórkowska