Przejdź do stopki

Majówka 2019

Treść

Suska majówka to blok imprez rekreacyjno-sportowych, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i sportowych organizowanych w Suchej Beskidzkiej w pierwszych dniach maja. Długi weekend majowy to dla wielu osób czas wyjazdów i spotkań ze znajomymi, zabaw na świeżym powietrzu oraz grillowania w ogrodzie. Dla tych, którzy nigdzie nie wyjeżdżają, a także dla odwiedzających nasze miasto gości, zaplanowano szereg różnorodnych atrakcji.

 

 

Pierwszy dzień majówki rozpoczął się w krytej pływalni, gdzie zgromadzeni widzowie mogli obejrzeć Pokaz umiejętności pływackich. Młodzi zawodnicy z grup treningowych suskiego klubu sportowego „Jasień” zaprezentowali publiczności swoje umiejętności pływackie w różnych stylach pływackich.  Ponadto widownia miała okazję zobaczyć prezentację ćwiczeń specjalistycznych. Występy młodych pływaków wzbudziły ogólny aplauz widowni, a wysoka frekwencja na widowni jak i wśród zawodników biorących udział w pokazie świadczą o popularności tej dyscypliny sportu w naszym mieście, zarówno wśród dzieci i młodzieży jak i osób starszych. Na placu przy suskim zamku została zorganizowana po raz XXI Wystawa ogrodnicza, która cieszyła się ogromną popularnością wśród mieszkańców ale również osób spoza naszego miasta.  Celem wystawy jest przedstawienie bogatej oferty ogrodniczej producentów z naszego regionu i umożliwienie zwiedzającym zakupu rozsad kwiatów gruntowych i balkonowych, a także nasion, nawozów, krzewów ogrodowych i ozdobnych oraz szerokiego asortymentu ogrodniczego. W tym samym czasie Nadleśnictwo zorganizowało akcję Drzewko za makulaturę, w której za każde oddane 5 kg makulatury zainteresowani otrzymywali drzewko. Natomiast w galerii wystaw zamku suskiego odbył się wernisaż 14. Wystawy środowiskowej, skupiający artystów wielu dziedzin w tym; malarstwa, rzeźby czy rękodzieła artystycznego. Ich prace można nadal podziwiać, gdyż wystawa będzie czynna do 31 maja br. Serdecznie zachęcamy! Dla miłośników gier planszowych w suskiej bibliotece zostały zorganizowane Mistrzostwa Suchej Beskidzkiej w Scrabble. Gra w układanie słów, wymyślona przez Alfreda Buttsa w 1931 roku to obecnie jedna z najpopularniejszych gier słownych na świecie, dlatego też będzie miała swoją kontynuację w latach następnych. Kolejnym punktem majówki był Turniej piłki siatkowej dzieci i młodzieży w hali sportowej w Szkole Podstawowej nr 1. W zawodach udział wzięły cztery drużyny (Kalwaria, Świnna Poręba i dwie drużyny suskie).  Ostatecznie po bardzo zaciętej rywalizacji wygrała drużyna z Kalwarii, której serdecznie gratulujemy. Na zakończenie pierwszego dnia majówki wszyscy miłośnicy i sympatycy piłki nożnej i naszej lokalnej drużyny mieli możliwość przeżywać sportowe emocje podczas meczu piłkarskiego, gdzie „Babia Góra’ pokonała  drużynę z Targanic wynikiem 3-1.

 

Drugi dzień maja w Suchej Beskidzkiej to przede wszystkim sport i rekreacja. W szkole Podstawowej Nr 1, w hali sportowej odbył się Turniej Open Piłki Siatkowej, tym razem dla dorosłych, w którym udział wzięło, siedem drużyn. Zawody przeprowadzone zostały na bardzo wysokim poziomie. Drużyny walczące o czołowe rezultaty wykazały się  bardzo dobrymi umiejętnościami  gry w piłkę siatkową i prowadziły wyrównane pojedynki. Tego typu turnieje cieszą się w naszym mieście coraz większym zainteresowaniem wśród ludzi dorosłych, którzy z zamiłowania  do sportu i do aktywnego spędzania wolnego czasu, znajdują w swoim życiu zawodowym chwile na taką rozrywkę. Wszystkim uczestnikom gratulujemy zapału, kondycji i ducha walki. W innej części naszego miasta tj. na miejskim stadionie sportowym odbywały się Wiosenne biegi przełajowe, które cieszyły się ogromną popularnością wśród najmłodszych. Blisko 100 uczestników wystartowało w tegorocznej edycji. Słoneczna pogoda sprzyjała aktywności na wolnym powietrzu, a rywalizację dzieci i młodzieży z trybun stadionu mogli obserwować tłumnie przybyli widzowie. Cieszy fakt, że w dniu wolnym sport staje się dopełnieniem dobrze spędzonego czasu. W tym samym czasie przygodę rozpoczęli miłośnicy łucznictwa, w parku zamkowym odbył się XIX Turniej Łuczniczy Robin Hooda. Łucznicy rywalizowali w kilku kategoriach oraz w konkursie strzelania do jabłek. Widowiskowe zawody mogli obserwować przybyli widzowie, którzy przyglądali się wyczynom przyszłych następców Mistrzyni Europy – Natalii Leśniak. Warto wspomnieć, że zawodniczka ŁTS “Zamek Suski” właśnie w Suchej Beskidzkiej stawiała pierwsze kroki w łucznictwie. Tradycyjnie podczas drugiego dnia suskiej majówki odbył się Turniej piłki nożnej Zakładów Pracy. Trzy drużyny walczyły o puchar Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka (Samorządowcy, Fideltronic, OSP - Błądzonka) w systemie - każdy z każdym. Towarzyszący zawodnikom zdrowy duch rywalizacji oraz dobra zabawa sprawiły, że atmosfera podczas turnieju była bardzo przyjacielska. Na podium stanęli Samorządowcy- I miejsce, OSP Błądzonka - II miejsce oraz Fideltronik - III miejsce.

Trzeci dzień suskiej majówki, który rozpoczął się deszczowo nie zniechęcił mieszkańców naszego miasta, aby bardzo licznie przybyli na górę „Jasień’, gdzie przy kaplicy Konfederatów Barskich tradycyjnie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny.  O odpowiednią oprawę nabożeństwa zadbała Miejska Orkiestra Dęta. Wśród uczestników nie mogło zabraknąć suskich harcerzy, strażaków ochotników z suskich jednostek oraz pocztów sztandarowych. W innej części naszego miasta tj. Strzelnicy przy ul. Makowskiej zostały zorganizowane Otwarte Zawodowy  Strzeleckie o Puchar Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka. Zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach: do 18 lat i powyżej. Każdy uczestnik oddał 5 strzały próbne i 10 ocenianych z broni kbks kal. 5,6 mm z otwartymi przyrządami celowniczymi do tarczy z odległości 25m. z pozycji leżącej. W tegorocznej edycji zawodów strzeleckich udział wzięły 43 osoby.

W kolejnym dniu, 4 maja na dziedzińcu suskiego, pięknie odrestaurowanego zamku można było uczestniczyć w otwarciu wystawy plenerowej  „Zamek Suski w ikonografii 1554-2019” , przy okazji zwiedzić muzeum miejskie.  W tym miejscu warto wspomnieć, że podczas suskiej majówki zamek suski odwiedziło ponad 850 osób, to pokazuje jak duże jest zainteresowanie naszym „Małym Wawelem”.  Kolejnym punktem z harmonogramu tzw. suskiej majówki była wycieczka w ramach tzw. „Spaceru po Suchej” wraz z przewodnikiem PTTK na trasę po ciekawych miejscach Suchej Beskidzkiej, w tym roku można się było wybrać na platformę widokową na zboczu Mioduszyny, skąd rozpościerają się wspaniałe widoki na panoramę naszego miasta. Kolejnym elementem suskiej majówki był XXV Amatorski Rajd Rowerowy Ziemi Suskiej dla dzieci i młodzieży, zorganizowany przez MKS „Babia Góra” i Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka. Zwody corocznie cieszą się dużą popularnością i przyciągają mnóstwo uczestników tej dyscypliny sportowej. Dystans do przejechania na rowerze zależał od kategorii wiekowej. W tegorocznej edycji wystartowało 110 miłośników sportów rowerowych, którym z trybun stadionu kibicowała wierna publiczność. Przy tej okazji, już teraz zapraszamy na kolejne zawody rowerowe, które odbędą się w naszym mieście tradycyjnie w przeddzień Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Memoriał Henryka Łasaka”- 16 sierpnia 2019 r. Zwieńczeniem suskiej majówki był pokaz na suskim rynku, gdzie  strażacy z OSP Miasto, OSP Bładzonka i Komendy Powiatowej  Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej zaprezentowali Pokaz ratownictwa medycznego, który przyciągnął wielu zainteresowanych. Strażacy oprócz prezentacji swoich umiejętności edukowali zgromadzonych, w jaki sposób należy udzielić pomocy poszkodowanym, w tym poszkodowanym w wypadku samochodowym. Do tego celu został przygotowany specjalny wrak samochodu.

Organizacja tych wszystkich przedsięwzięć w ramach suskiej majówki nie byłaby możliwa gdyby nie zaangażowanie wielu osób, wolontariuszy, instytucji, klubów i stowarzyszeń działających w naszym mieście. To dzięki nim, tegoroczna majówka mogła zostać przeprowadzona na wysokim poziomie i w tak różnorodny i ciekawy sposób. Serdecznie dziękujemy i do zobaczenia za rok.

                                                                                                          Lucyna Steczek