Przejdź do stopki

Zapomniane arcydzieła polskiej muzyki fletowej

Treść

Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka zaprasza na wyjątkowy koncert, który odbędzie się już w najbliższy piątek 24 sierpnia br. o godzinie 18.00 w Sali Rycerskiej Suskiego Zamku. W zamkowych murach zabrzmią „Zapomniane arcydzieła polskiej muzyki fletowej”, w wykonaniu Wioletty Fludy (fortepian) i Martyny Klupś-Radny (flet). To muzyczna podróż przez wieki i kraje, która zabierze słuchaczy w różne zakamarki pięciolinii, kluczy, które otwierają drzwi zawiłości zaczarowanego świata… dźwięków.

Sucha Beskidzka jest miastem, w którym aktywność kulturalna jest ważną sferą życia  mieszkańców i odwiedzających nas gości i turystów. W naszym mieście nie brakuje kulturalnych propozycji, które przygotowuje między innymi Miejski Ośrodek Kultury – Zamek.  Dopiero co opadły emocje po koncercie zespołu Airis String Quartet w ramach 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Emanacje, a już w piątek w Suchej Beskidzkiej odbędzie się koncert kameralny pn. „Zapomniane arcydzieła polskiej muzyki fletowej”. Dla suskiej publiczności wystąpi wybitnie uzdolniony duet w składzie: Wioletta Fluda (fortepian) i Martyna Klupś-Radny (flet). Niecodziennej muzyce dodatkowej oprawy nada zabytkowe wnętrze suskiego zamku, co z pewnością doda wydarzeniu niepowtarzalnego charakteru. 

Wioletta Fluda ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu dr hab. Mariusza Sielskiego w 2014 roku. Wielokrotnie brała udział w kursach pianistycznych u takich znakomitych pedagogów jak: Valery Affanasiew, Gyorgy Nador, Manfred Austa, Roberto Russo, Daniel Blumenthal, Ewa Osińska. Przez cały okres studiów rozwijała swoją pasję, angażując się w przeróżne projekty: solowe, orkiestrowe, kameralne.

Martyna Klupś-Radny z wyróżnieniem ukończyła studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu prof. Zbigniewa Kamionki. Flecistka uczestniczyła w wielu kursach, na których pobierała lekcje u flecistów światowej sławy: Wally Hasse, Łukasza Długosza, prof. Janosa Balinta, prof. Jerzego Mrozika, prof. Kazimierza Moszyńskiego, dr Ewy Murawskiej, dr hab. Elżbiety Woleńskiej, Barbary Świątek – Żelaznej. 

Muzyka jest mową duszy - uzewnętrznia wszystko, co jest w człowieku, a tym, którzy nie wiedzą, co kryje ich wnętrze, pomaga się otworzyć. Ten, kto miał już styczność z relaksacyjną podróżą wie, że jest to wspaniałe doświadczenie, które warto praktykować, gdyż przynosi zdumiewające efekty. Ci z kolei, którzy do dziś nie mieli okazji się o tym przekonać, powinni dać sobie szansę i przyjść na piątkowy koncert, który odbywa się w naszym mieście.

 

Serdecznie zapraszamy!

S. Stopka

Zdjęcia