Przejdź do stopki

Narodowe Święto Niepodległości w Suchej Beskidzkiej

Treść

Pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia sprawiły, że tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Suchej Beskidzkiej, jak w innych miastach, musiały być skromniejsze niż w poprzednich latach. 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości została upamiętniona godnie.

W przeddzień Święta Niepodległości lampy wzdłuż głównych ulic Suchej Beskidzkiej zostały przystrojone flagami narodowymi. Dzięki temu w mieście czuć było atmosferę zbliżającej się rocznicy zrzucenia przez nasz kraj jarzma. Odbywające się w skromnym gronie uroczystości rozpoczęły się w południe. Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Krystianem Krzeszowiakiem i Sekretarzem Gminy Zbigniewem Maryonem, a po nich delegacja Powiatu z Starostą Suskim Józefem Bałosem na czele złożyli kwiaty na Kwaterze Wojskowej znajdującej się na cmentarzu parafialnym. Pochowano na niej żołnierzy polskich, którzy zmarli w szpitalach polowych w Suchej Beskidzkiej w latach 1914 – 1920 z powodu poniesionych ran. W kwaterze znajdują się także dwa pojedyncze groby legionistów oraz jeden grób żołnierza Armii Krajowej poległego w 1944 roku. Na cmentarzu pochowano również 64 żołnierzy innych narodowości poległych w czasie I wojny światowej. Groby tych, którzy walcząc o Polskę ponieśli śmierć zostały wcześniej przystrojone kwiatami.

Druga część obchodów Narodowego Święta Niepodległości miała miejsce przy budynku byłego magistratu, w którym obecnie mieści się Biblioteka Suska. Przy umieszczonej na jej frontowej ścianie tablicy upamiętniającej pobyt w Suchej Józefa Piłsudskiego przedstawiciele samorządów, składając wieńce, oddali hołd nie tylko marszałkowi, ale i tym, którzy walczyli o niepodległą Polskę.  

Wojciech Ciomborowski