Przejdź do stopki

Dzięki Funduszom Unijnym z Suchej Beskidzkiej wylatują na pomoc Tele-Anioły

Treść

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego rozpoczął piątą odsłonę tegorocznej kampanii promującej Fundusze Europejskie w Małopolsce. Jej hasłem „Fundusze Europejskie w trosce o seniorów. Tele-Anioł w Małopolsce”. A trzeba podkreślić, że centralnym puntem, a wręcz jego sercem jest Centrum Teleopieki, które powstało i działa do dziś w Suchej Beskidzkiej.

Z szacunków Głównego Urzędy Statystycznego wynika, że już około 17,5 proc. Polaków to seniorzy, a w 2050 roku powyżej 75 lat będzie miało 33 proc. mieszkańców naszego kraju. Już za 15 lat co ósmy mieszkaniec Małopolski będzie w wieku poprodukcyjnym. I dlatego już teraz  polityka senioralna stała się jednym z priorytetów województwa.

Dzięki unijnym środkom Małopolska może realizować projekt „Małopolski Tele-Anioł”. To największy tego typu w Polsce, innowacyjny projekt, wdrażający kompleksowy system wsparcia dla osób niesamodzielnych, łączący teleopiekę z usługami opiekuńczymi świadczonymi w miejscu zamieszkania. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej.

Małopolski Tele – Anioł ma pod swoimi skrzydłami osoby niesamodzielne, chore, niepełnosprawne, które dzięki niezwykłej opasce noszonej na ręce, mogą bezpiecznie żyć. Ta elektroniczna bransoletka, posiada wbudowaną kartę SIM, mikrofon oraz głośnik, co pozwala na rozmowę z ratownikiem, a także przycisk SOS, który łączy się z Centrum Teleopieki i wzywa wsparcie. Oprócz tego opaski mają lokalizator GPS, dzięki któremu można namierzyć osobę potrzebującą pomocy. Centralnym punktem całego projektu jest Centrum Tele­opieki, które powstało w Suchej Beskidzkiej i ludzie z wielkim sercem, którzy tam pracują. Służą radą i pomocą 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Ratownicy medyczni średnio odbierają ponad 250 połączeń dziennie. Od początku realizacji projektu przeprowadzono z podopiecznymi rozmowy trwające ponad 11 tysięcy godzin! Średnio 3-4 razy dziennie ratownicy medyczni wzywają karetkę pogotowia ratunkowego do potrzebującego podopiecznego. Tylko w ubiegłym roku w związku z zagrożeniem życia podopiecznych Tele-Anioła za pośrednictwem Telecentrum wezwano karetki 850 razy. W przypadku przynajmniej 150 osób tradycyjne formy wezwania pomocy byłyby prawdopodobnie niemożliwe i dzięki opasce bezpieczeństwa i systemowi teleopieki osoby te nadal żyją.

Oprócz teleopieki projekt „Tele – Anioł” stworzył rozbudowany system wsparcia polegająca na zaangażowaniu sąsiadów do świadczenia usług opiekuńczych. Projekt skupia uwagę otoczenia na potrzebach osób niesamodzielnych zamieszkujących w pobliżu oraz uwrażliwia sąsiadów zwiększając ich gotowość do niesienia pomocy. Pomoc sąsiedzka do tej pory nie była wykorzystywana w Małopolsce na tak dużą skalę. Pierwszy raz udało się zaangażować i wykorzystać potencjał ponad 900 sąsiadów (938) do realizacji usług opiekuńczych dla uczestników projektu. Z dodatkowych usług opiekuńczych i sąsiedzkich świadczonych w miejscu zamieszkania uczestnika korzysta już ponad 1 177 podopiecznych.

Więcej informacji o projekcie:
Na stronie https://www.malopolska.pl/teleaniol
lub w pod nr tel.
Biuro projektu Lidera: tel. 12 61-60-611
Biura projektu Partnerów:
Caritas Diecezji Kieleckiej - Zespół Placówek Caritas w Proszowicach: tel. 883 316 158, 888 896 890
Stowarzyszenia Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego: tel. 518 040 457