Wiadomości

Środa, 2 października 2019

Nowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Sucha Beskidzka

 

 

Przyjęcie uchwały przez radnych, zatwierdzającej nowy plan miejscowy było uwieńczeniem trwających ponad dwa lata prac planistycznych. W tym czasie zostało rozpatrzonych ok. 500 wniosków właścicieli nieruchomości dotyczących zmiany przeznaczenia działek, przeprowadzono analizy w terenie i uzgodnienia z kilkudziesięcioma instytucjami publicznymi i właścicielami infrastruktury, w tym energetycznej i gazowej, którzy zgodnie z obowiązującymi przepisami biorą udział w procesie planistycznym. Projekt planu był wyłożony do publicznego wglądu i dostępny dla każdego, a bezpośrednio zainteresowani mieli możliwość składania uwag. Kilka dni przed wrześniową sesją odbyło się wspólne posiedzenie komisji Rady Miasta, podczas którego plan został szczegółowo omówiony, a Radni jeszcze raz analizowali zgłoszone przez mieszkańców uwagi do planu pod kątem możliwości ich uwzględnienia.

Plan zagospodarowania przestrzennego, jest najważniejszym aktem prawa miejscowego, kształtuje przestrzeń miasta i sposób zagospodarowania terenów z podziałem na rodzaje dopuszczalnej aktywności. Wyznacza m.in. sieć komunikacyjną, elementy infrastruktury miejskiej oraz określa precyzyjnie warunki zagospodarowania i zabudowy w poszczególnych jednostkach strukturalnych.  Dla inwestorów, projektantów i publicznych służb architektonicznych jest podstawowym narzędziem w procesie przygotowania inwestycji. Zawiera szczegółowe informacje o każdym rejonie miasta i określa jego przeznaczenie. Opracowany został na podkładzie geodezyjnym w skali 1:2000 i zwiększa tereny do zainwestowania o ok 79 ha, z czego najwięcej, bo ok. 50 ha zostało przeznaczone dla zabudowy mieszkalnej i letniskowej. Wyznaczono też m.in. tereny do produkcji energii odnawialnej przy zastosowaniu ogniw fotowoltaicznych.

Zaktualizowany i zgodny z wymogami prawnymi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla całego obszaru Suchej Beskidzkiej jest podstawowym dokumentem umożliwiającym dalszy rozwój naszego miasta.  Wejdzie on w życie 14 dni od publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego. Do tego czasu nadal jeszcze obowiązuje plan z 2003 roku.

Lucyna Steczek