Przejdź do stopki

Wiosenne Sprzątanie Miasta

Treść

O czystość w swoim otoczeniu warto dbać przez cały rok, bo przecież nie ma nic przyjemniejszego jak spędzanie czasu w zadbanej i czystej przestrzeni zarówno tej domowej jak i publicznej. A że mamy wiosnę, czas więc na wiosenne porządki. Już od 28 lutego trwa pozimowe oczyszczanie ulic naszego miasta.

Warunki pogodowe pozwoliły na rozpoczęcie sprzątania o blisko dwa tygodnie wcześniej niż w latach ubiegłych. Każdego dnia ulice miasta sprzątane są sukcesywnie przez pracowników Zakładu Komunalnego i na obecną chwilę prace z tym związane są już praktycznie na ukończeniu. Dodatkowo w najbliższym czasie umyte zostaną ulice i chodniki. Do akcji porządkowej w naszym mieście włączyli się także pracownicy Urzędu Miasta, którzy sprawdzili nie tylko czystość, ale także stan techniczny między innymi ławek czy urządzeń na placach zabaw. Ponadto do wiosennej akcji sprzątania miasta prowadzonej w dniach 27 do 29 marca włączyła się również młodzież ze szkół podstawowych i średnich oraz dzieci z przedszkoli i suskiej świetlicy profilaktycznej. Organizowana corocznie przez Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka akcja ma na celu budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Efektem tych działań było zebranie ponad 40 worków z odpadami. Jak wiemy mieszkańcy mają dużą siłę oddziaływania. Coraz częściej w internecie pojawiają się różnorakie akcje, których celem jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego w kwestiach dbania o nasze środowisko. Wiele akcji internetowych inspiruje do posprzątania swojej okolicy. Zachęcamy wszystkich do włączania się w tego typu akcje oraz zapraszamy do wspólnego zbierania śmieci na swoich osiedlach. O pomoc można poprosić pracowników suskiego magistratu, którzy dostarczą worki i jeśli zajdzie taka potrzeba odbiorą śmieci. Aby otrzymać wsparcie wystarczy napisać mail na adres: gospodarka@sucha-beskidzka.pl, w treści wskazać miejsca objęte sprzątaniem, termin, miejsce składowania zebranych śmieci, szacunkowego zapotrzebowania na rękawiczki oraz worki. Nie da się też niezauważyć, że w mieście rozpoczęły się także cięcia  pielęgnacyjne drzew i krzewów.


Z początkiem marca rozpoczęło się również wygrabianie zielonych terenów niezabudowanych i pasów dróg publicznych. W kwietniu planowane jest mycie i dezynfekowanie ulicznych koszy na śmieci oraz doroczna wymiana piasku w piaskownicach miejskich placów zabaw. W Suchej Beskidzkiej będą kontynuowane prace związane z nasadzeniami roślin ozdobnych, w tym kwiatów, krzewów i  drzew wzdłuż promenady przy ul. Mickiewicza oraz sukcesywnie w innych rejonach miasta. Pierwsze wiosenne kwiaty zostały już posadzone, co z pewnością cieszy oczy mieszkańców i osób odwiedzających nasze miasto. O sprzątanie miasta muszą zadbać jednak nie tylko pracownicy Urzędu Miasta czy Zakładu Komunalnego. Każdy właściciel prywatnej posesji też ma taki obowiązek i powinien również zadbać o czystość swojego otoczenia. Świadomość społeczeństwa w tej kwestii z każdym rokiem wzrasta i warto o tym pamiętać, bo za nieposprzątanie np. chodnika przylegającego do naszej posesji możemy zapłacić 100 zł mandatu. Przy tej okazji dobrze również przypomnieć, że właściciel posesji ma obowiązek utrzymać porządek także na swoim prywatnym terenie. Jeżeli będzie tam panował bałagan, również może mu zostać nałożony mandat, a w skrajnych przypadkach Straż Miejska może nawet skierować do sądu wniosek o ukaranie. Dobrym pomysłem na zadbane trawniki i miejsca w przestrzeni miejskiej są tzw. „Psie pakiety” czyli specjalne kosze i torebki foliowe na psie nieczystości. W Suchej Beskidzkiej, w różnych rejonach miasta, w tym parku zamkowym już od kilku lat znajdują się pakiety dla właścicieli czworonogów, gdyż sprzątanie po psie jest obowiązkiem. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że utrzymywanie zwierzęcia to nie tylko przyjemność, ale też obowiązki i odpowiedzialność za zachowanie pupila, w tym sprzątanie po nim. Nie odstrasza ich nawet wysokość grzywny. Za niesprzątanie po swoim psie można zapłacić 500 złotych kary. To bardzo istotne, aby każdy kto decyduje się na zwierzaka, poczuwał się do obowiązku posprzątania po nim. I nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o estetykę naszego miasta, co jest bardzo ważne, ale należy także pamiętać o aspekcie zdrowotnym. Zadbajmy zatem wszyscy o to, aby nasze dzieci podczas zabawy na trawniku czy w piaskownicy nie były narażone na chociażby choroby odzwierzęce….

Jesteśmy otwarci na oczekiwania mieszkańców i bardzo chętnie wysłuchamy propozycji dotyczących planowanych prac. Nic tak nie cieszy jak własnoręcznie obsadzony i zaprojektowany klomb czy skwerek. Jeżeli macie Państwo swoje pomysły na zagospodarowanie terenów zieleni w mieście pracownicy Referatu Gospodarki Komunalnej
i Ochrony Środowiska suskiego Urzędu Miasta są do dyspozycji.

 

E. Mykietyńska, L.Steczek