Przejdź do stopki

PARKI NARODOWE I ICH OTOCZENIE -międzynarodowa konferencja w suskim zamku

Treść

Spacerując po parkach narodowych i podziwiając piękno przyrody nie zdajemy sobie sprawy z faktu, iż ten stan rzeczy nie jest wieczny.Być albo nie być naszego dziedzictwa naturalnego w pełni zależy od współpracy na wielu płaszczyznach. O wyzwaniach, jakie niesie konieczność właśnie współpracy między parkami narodowymi w Polsce, a światem nauki, biznesu i samorządu dyskutowali uczestnicy międzynarodowej konferencji, zorganizowanej przez WSTiE w Suchej Beskidzkiej, która odbyła się w dniach 26-27 lutego br. w sali Rycerskiej Suskiego Zamku.

„Parki narodowe w Polsce. Dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe a dialog interesariuszy” to pionierska inicjatywa, wieńcząca kilkuletnią pracę zespołu naukowego Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii z Suchej Beskidzkiej. W partnerstwie z Instytutem Doradztwo z Krakowa, eksperci WSTiE od lipca 2017 roku realizowali projekt badawczy, zlecony i finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Dialog”. Badaniami objęto, przy aktywnym ich udziale, wszystkie 23 polskie parki narodowe oraz wiele przyległych gmin. Celem projektu była identyfikacja i optymalizacja stanu i barier współpracy parków narodowych z samorządem terytorialnym, lokalnymi przedsiębiorcami, mieszkańcami, przedstawiciela organizacji społecznych i instytucji wchodzących w relacje z parkiem (np. Lasy Państwowe, Natura 2000). Prace badaczy wieńczy opracowanie modeli optymalizacji funkcjonowania parków narodowych (wraz z kompetencjami zarządczymi oraz relacji z otoczeniem społeczno-gospodarczym), a ich oficjalna prezentacja nastąpiła właśnie w trakcie obrad konferencji.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele 23 polskich parków narodowych, delegacja Ministerstwa Środowiska, na czele z sekretarzem stanu panią Minister Małgorzatą Golińską, przedstawiciele samorządów terytorialnych, środowiska akademickiego z kraju oraz Węgier, Czech, Słowacji, Ukrainy i Gruzji – co stanowi potwierdzenie ważkości tej tematyki, nie tylko w wymiarze krajowym, ale także międzynarodowym. Stworzona w ten sposób neutralna platforma dialogu zachęciła do wymiany poglądów wszystkie zainteresowane strony. Prelegenci przedstawili analizy finansowania parków, modeli zarządzania, wyzwań wobec wzrastającego ruchu turystycznego, rozwiązań proekologicznych czy aktywizacji społeczności lokalnych. Wydarzenie, stworzyło unikalną platformę do dialogu i już dziś okrzyknięte zostało przełomowym krokiem na drodze do wypracowania - tak potrzebnego – porozumienia.

Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii to wiodące centrum akademickie o zasięgu międzynarodowym, przyciągające studentów z całej Polski oraz z zagranicy. Jest stabilną i uznaną marką na rynku edukacyjnym Europy. Wysoką jakość kształcenia potwierdzają liczne nagrody, akredytacje i certyfikaty. Misją szkoły  jest gwarantowanie absolwentom kompleksowego wykształcenia, w oparciu o specjalistyczną wiedzę i doświadczenie przekazywane przez uznaną kadrę oraz praktyków biznesu. WSTiE stworzyła strukturę, która pozwala studentom i wykładowcom współpracować w wielu lokalizacjach Polski i świata, kreować nowatorskie rozwiązania dla współczesnych problemów z branży turystycznej, informatycznej i politologicznej.(L. Steczek)

 

Zdjęcia