Przejdź do stopki

Budynek przy "Żabiej" zniknął z powierzchni ziemi

Treść

Gdyby zapytać starszych mieszkańców Suchej Beskidzkiej gdzie jest ulica Teresy Nieszczyńskiej, to zapewne wielu miałoby problem z udzieleniem takiej informacji, natomiast niemal każdy wie gdzie jest "Żabia". W pierwszej połowie lat 60-tych ubiegłego stulecia nazwa tej ulicy została zmieniona właśnie na T. Nieszczyńskiej.

Przylega do suskiego rynku, a przy niej od niepamiętnych czasów (chyba od XIX wieku) stał budynek mieszkalny wraz z różnymi dobudówkami aż do samych torów kolejowych. Same zabudowania ozdobą Suchej raczej nigdy nie były i nie cieszyły się zbyt dobrą sławą. Mówiono nawet, że jego mieszkańców można było rozpoznać po… charakterystycznym zapachu stęchlizny. Jeszcze kilkanaście lat temu w tym komunalnym obiekcie zamieszkiwało 6 rodzin. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia w części budynku został przeprowadzony remont ale już wówczas jego opłacalność ze względu na koszty była wątpliwa, a efekty prac dość marne. Nie mniej jednak zdecydowano o remoncie, gdyż  mieszkań zastępczych dla lokatorów nie było. W roku 2006  zachodnią część budynku zniszczył pożar i ten fragment został rozebrany. Już wówczas, ze względu na pogarszający się stan techniczny, realne zagrożenie dla użytkowników i estetykę otoczenia było wiadomo, że jego całkowite wyburzenie jest kwestią czasu. Stopniowo wyprowadzano z niego lokatorów w miarę pojawiających się możliwości przydziału im mieszkania zastępczego. Wiosną 2018 roku budynek opuściła przedostatnia rodzina "przesiedlona" do lokalu socjalnego przy ul. Makowskiej, a we wrześniu ostatni mieszkaniec, który otrzymał lokal zastępczy w bloku. Wcześniej zlecona przez Burmistrza Miasta ekspertyza techniczna potwierdziła, że budynek nie nadaje się do zamieszkania, a remont jest nieopłacalny. Po uzyskaniu stosownych pozwoleń ostatecznie w październiku 2018 roku w ciągu zaledwie kilku dni budynek zniknął z powierzchni ziemi, a teren pod nim został uporządkowany.

"Pomimo sentymentalnych wspomnień, zwłaszcza osób handlujących na suskim targowisku, nie ma czego żałować. Cieszę się, że wreszcie udało się znaleźć rozwiązanie i bezpieczne schronienie dla lokatorów. Należący do Gminy budynek oprócz realnego zagrożenia dla mieszkańców, po prostu szpecił centrum miasta, w związku z tym  jego wyburzenie traktowałem jako jeden z priorytetów - mówi burmistrz Stanisław Lichosyt.       

Warto przypomnieć, że ulica T. Nieszczyńskiej jest objęta koncepcją rewitalizacji suskiego rynku, czyli jednego z najważniejszych elementów procesu porządkowania przestrzeni publicznej. Rozbiórka budynku oznaczonego numerem 6 przy dawnej "Żabiej", jest kolejnym etapem przygotowań do tego dużego przedsięwzięcia, a dziś chyba nikt już nie wątpi, że suski rynek wymaga gruntownej przebudowy.

 

SL