Przejdź do stopki

Jak to z odpadami w mieście bywa...

Treść

Z najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że Polacy produkują coraz więcej odpadów. Dobra wiadomość jest taka, że zwiększył się także poziom segregacji oraz recyklingu surowców. Dodatkowo w kraju, systematycznie wzrasta liczba odpadów wielkogabarytowych. Odpady wielkogabarytowe to odpady komunalne powstające w gospodarstwach domowych, które ze względu na duże rozmiary i/lub wagę nie mieszczą się do pojemników na odpady zmieszane np. meble, wykładziny, wózki, wanny, miski, opakowania po sprzęcie RTV, meble ogrodowe, skrzynki.

W naszym mieście zbiórką odpadów wielkogabarytowych zajmuje się Zakład Komunalny, który trzy razy w roku na zlecenie Burmistrza Miasta Stanisława Lichosyta przeprowadza takie akcje. Odbiór odpadów w bieżącym roku zorganizowany był w już w terminie:  21-23 marca oraz 11-13 lipca, podczas których zebranych zostało łącznie aż 115, 83 ton odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (w roku 2017 po dwóch zbiórkach zebrano 106,87t., jest to blisko 9 ton odpadów mniej niż w bieżącym roku). Ostatnia w tym roku, trzecia zbiórka zaplanowana jest w terminie 29-31 października, wykaz ulic udostępniony będzie na stronie internetowej Urzędu Miasta oraz tablicach ogłoszeń na dwa tygodnie przed zbiórką odpadów.

Warto wspomnieć, że każdy mieszkaniec Suchej Beskidzkiej może przywieźć zarówno wysegregowane odpady jak i te wielkogabarytowe do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami.  Mogą to być zarówno odpady, które nie są odbierane bezpośrednio z nieruchomości, a także wszystkie pozostałe, których chcemy się pozbyć w innym terminie, niż wynika to z harmonogramu. PSZOK w Suchej Beskidzkiej znajduje się na terenie Regionalnego Zakładu Przetwarzania Odpadów przy ul. Wadowickiej 4a.

Od zawsze tam gdzie pojawiał się człowiek, pojawiały się też odpady. Wraz ze wzrostem liczby ludzi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat. W efekcie góry śmieci rosną, a przyroda nie potrafi sobie sama poradzić z ich szybkim usunięciem. Aby pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną każdy z nas, we własnym domu, powinien stać się przyjacielem natury. Idąc na zakupy zabierzmy ze sobą torbę wielorazowego użytku, zamiast korzystać z reklamówek, które rozkładać się mogą nawet kilkaset lat. Warto też kupować opakowania zbiorcze, dzięki czemu zmniejszamy liczbę zużytych pudełek czy butelek. Korzystajmy, jeśli to tylko możliwe z artykułów wielokrotnego użytku, np. drugie śniadanie pakujmy do plastikowego pojemnika zamiast każdego dnia zużywać kolejne metry papieru czy folii. Nie wyrzucajmy też ubrań, których nie będziemy nosić, a wciąż są w dobrym stanie. W wielu miejscach w naszym mieście możemy spotkać specjalne pojemniki na używaną odzież. W ten sposób pomagamy zarówno środowisku, jak i innym, bardziej potrzebującym ludziom.

S.Stopka